13/07/2020

EKMEK  ve  SİYASET

Fırından 1 adet tam buğday ekmeği ve 1 adet simit aldım, 5 TL uzattım.  Fırıncı 6.25 dedi.  Ekmek 4.50 TL olmuştu.

Aynı gün Ayasofya’nın camiye dönüştürme kararnamesi yayınlandı.  Mesele Siyasal İslam açısından mühimdi; sırf bunun için Cumhurbaşkanı Ulusa Sesleniş Konuşması yapacaktı.  Konuşma, Cumhuriyet’e onun kurucu liderine açıktan meydan okumaydı.  Köprüler atılmış, “Yeni Osmanlıcılık” yoluna yönelinmişti.

Ayasofya meselesinde herkesin hemfikir olduğu; AKP’nin kendi muhafazakâr tabanını elde tutmak/ sağlamlaştırmak hedefidir.  AKP, siyaseten buna benzer atılımlara hiç ara vermedi; Cumhuriyet değerlerini aşındırma, türban meselesi, İmam-Hatiplerin en öne çıkarılması, Diyanetin koca bir kuruma dönüştürülmesi, tarikat ve cemaatlerin devlet kurumlarında etkinleştirilmesi, vb.

AKP asıl “dönüştürme işini” ekonomi alanında yaptı. Cumhuriyet’in Kamu İktisadi  Kurumlarını her ne varsa özelleştirdi.  Bu kurumları sudan ucuz yandaşlara devretti.  Sağlanan gelir üretime/üretken yatırımlara değil, oto yol, köprü gibi yandaşları zengin eden ölü yatırmlara yönlendirildi.  İthalat-ihracat temel model yapılarak emperyalist finans kapitale yüklüce faiz aktarıldı.

Tutturulan ekonomik ve siyasi istikamet iktidarı-bir söylentiye göre 2053, birilerine göre 2071- sürdürmek içindi.  Ancak israf ve üretimsizlik yığınları yoksullaştırdı; temel ihtiyaç maddelerinde fiyatlar olağanüstü arttı.  Bunlara devlet yönetiminde “taraflılığı” eklerseniz AKP’nin halk nezdinde desteği hızla erimeğe başladı.

AKP’nin önünde iki yol var: ya döneminde iyice semiren az sayıdaki “iş adamı” ve Anadolu’nun bir kısım orta sınıfından elini çekerek, kaynakları halk yığınlarının refahını sağlamaya yönlendirecek, ya da şimdiki gidişatı sürdürecek.  Parasal darlık, pandemi, süregiden ekonomik kriz birinci yolun kapalı olduğunu gösteriyor.  BU yola sapacak ne niyet var, ne de takat!  Ulusa Sesleniş Konuşması ikinci yolda yürümeğe devam edileceğinin ilanıdır.

Siyasetin karşısına ekmek konmuştur.  Aslolan; siyasetin ekmek için olanıdır.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir