06/02/2020

 ÖNCE KURTARMA EKİPLERİNİ KURTARMAK GEREK

         Okullarımızda ilk yardım konusunda hemen hiç bilgi verilmez. Verilenler ise son derece kitabidir. Uygulaması yoktur. Bunu anlatacak yeterli donanıma sahip öğretmen yoktur. Araç, gereç, uygulama ise zaten yoktur. Her işimiz Allah’a havale edildiğinden Allahlık olmaya aday bir toplumuz.

         Bir kaza sonrası çevredekiler yardıma koşarlar. Ama ne yardım. Yaralıyı karga tulumba götürürler. Eğer yaralının kırığı çıkığı yoksa bile, bu paketlemede bir yerleri kırılabilir. Çünkü yardıma koşanlar ne yapacaklarını bilmemektedirler.

         Bunun en tipik örneğini Van çığ felaketinde gördük. Van’ın o kesimlerine hatırı sayılır ölçüde kar yağmış. Yamaçlarda ot, ağaç yok. Yani kar yamaçtan aşağıya kaymaya müsait durumda. O yoldan geçen minibüs, taksi ve benzeri araçların çıkaracağı gürültü, korna, ses ve benzeri eylemlerin getireceği titreşimler, yamaçlardaki karın aşağıya düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle oralardan geçen araçların dikkatli ve sessizce geçmeleri gerekir.

         Hadi onlar sıradan insanlar. Bu tür konuların teknik tarafını bilmezler. Peki ya kurtarmaya giden ekipler.Eminim ki onların içinde dahi, benim bu dediklerimi bilen birisi dahi yoktur.

         Yahu siz ne demeye paletli, pek gürültülü araçlar ile, o sahaya girersiniz ki. O araçların motorunun gürültüsü, yeni çığların düşmesini tetikleyeceği öngöremezseniz, neyin kurtarma ekibisiniz.

         Nitekim yardıma giden ekip araçlarının gürültüsünden, onların motorlarının ihtizazından (ses titreşimlerinden) yeni çığlar düşmüş ve 33 insanımız maalesef ölmüştür.

         Sorumlu tabii ki kimse olmayacaktır. Kimse demeyecek ki, yahu kardeşim bunlar ne biçim kurtarma ekibi ki, yeni çığ düşmelerine sebep oluyorlar. Kendileri de gencecik askerler ve vatandaşlar ölüyor.

         Eh, nasıl olsa konu Allah’a havale edilecek.Yok kaderdi,yok ömürleri o kadardı.Yok alınyazıları böyleydi denilecek.Olan yitip giden canlara olacak.

         Haa pardon, siyasiler ve sorumlular bol bol başsağlığı mesajları yayınlayacak, rahmet dileyecekler ve konu kapanıp gidecek.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir