BİR PORTRE: FERHAT AKKUŞ İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERİ

2 yıl önce
704 kez görüntülendi

BİR PORTRE: FERHAT AKKUŞ İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERİ

19/11/2020

1970 – Iğdır doğumlu olan  Ferhat AKKUŞ, 1992 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun olduktan sonra, 1993 yılında Iğdır İl Özel İdaresi Müdürlüğünde Mahalli İdareler Kontrolörü olarak göreve başladı.

 1995 – 1996 yıllarında Iğdır Köy Hizmetleri Proje Müdürlüğünde Mühendis, 1996 – 2002 yıllarında Proje Uygulama Şube Müdürü, 2003 – 2005 döneminde 3 yıl süre ile Iğdır Köy Hizmetleri İl Müdürü görevi yaptıktan sonra, 28.12.2005 tarihinde Iğdır İl Özel İdare Genel Sekreteri olarak atandı.

Tamı tamamına 15 yıldır bu görevi yürütmektedir.

1993 yılından bu güne kadar hangi siyasilerle çalışmadı ki. Adil Aşırım, Şamil Ayrım, Dursun Akdemir, Yücel Artantaş, Ali Güner, Abbas Bozyel, Pervin Buldan, Sinan Oğan, Emin Adıyaman, Nurettin Aras, Habip Eksik,Yaşar Karadağ…Değişik görüşlerden,değişik partilerden olan bu milletvekilleri 20 yıllık süre içerisinden Ferhat Akkuş hakkında tek olumsuz bir kelime etmediler.

Ali Ağrı, Aliasker Aşırım, Nurettin Aras, M.Nuri Güneş, Hüseyin Malk, Murat Yikit, Yaşar Akkuş ve Kayyum Vali.Belediye başkanları ile ahenkli,birbirlerine destek olarak çalıştılar.

İl Genel Başkanları geldi geçti.Ferhat Akkuş o seçilmişler ile de halka hizmeti esas alarak uyumlu bir çalışma sergiledi.

Kaç tane Vali geldi geçti.Ne adlarını tam hatırlayablirim ne sırasını.

Neden peki bu siyasiler ya da bürokratlardan hiçbirisi Ferhat Akkuş için, hiç ama hiç, ama HİİİÇ olumsuz bir şey ne duydular ne dile getirdiler.

Kolay mıdır bu kadar değişik yelpazedeki siyasiler ve bürokratlar ile tam bir uyum içinde çalışabilmek.

Bu arada nice siyasiler ve bürokratlar için sitemler şikayetler oldu.Bürokratların tayinleri çıktı.Görevden alınanlar oldu.Ama Ferhat Akkuş için tek bir aleyhte söz yok.

Nedir bunun nedeni.Aslında tuhaf gelecek sizlere ama çok basit.

Kimsenin adamı olmadı.Yasa yönetmelik neyi emrediyorsa ona uydu.

İçten, dürüst oldu.Trilyonlarca parayı idare etmesine rağmen ne yedi ne de yenilmesine izin verdi.

Ne kibre kapıldı ne birilerine yaltaklandı.Ne insanlara tepeden baktı ne kolaycılığa kaçtı.

Ne insanların ırkı ile,mezhebi ile,kökeni ile,sosyal statüsüne baktı ya da ona göre tavır aldı.Yalnızca yasalara bağlı kaldı ve onu da kuru soğuk bir üslup ile değil, illaki vatandaştan yana ona hizmet etmek için yetki ve tasarruflarını kullandı.

Özü sözü bir oldu.İşine odaklandı ve hakkıyla yaptı.

Bu yalın ama üstün meziyetler sonucunda partiler, hükümetler, milletvekilleri, valiler değişti, parti başkanları değişti ama kimsenin aklından Ferhat Akkuş’un değiştirilmesi geçmedi.

Türkiye’nin siyasi ve bürokratik tarihinde belki de başka örneği yok.Bu kadar uzun bir süre aynı görevde kalmak ve kimsenin müşteki olmasına zemin hazırlamamak.

Böylesi mümtaz ve müstesna ve yetişmiş,düzgün bir bürokrata sahip çıkmak.her Iğdırlının görevi olsa gerek.

Taşındıkları yeni binada makamında ziyaret

Bir öğrencim olması ve eğitim çorbasında tuzum olması nedeniyle gurur duyduğumu da belirteyim.

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık