ANADOLU DEĞİL ANAYURT

4 ay önce
98 kez görüntülendi

ANADOLU DEĞİL ANAYURT

ANADOLU DEĞİL ANAYURT

 

02/02/2016  Ğüncelleme: 16/01/2022

 

Üzerinde yaşadığımız bu kutsal toprağın adı üzerinde çeşitli eklemeler öngörüler yapılır.

Yakup Kadri YABAN adlı romanında, askerin birisinin çeşme başında duran yaşlı kadından su istemiş. Nine tası doldurup askere uzatmış. Asker kana kana içmiş ve ana doldur diye tası uzatmış. Ve buranın adı böylece ANADOLU olmuş.Muş diye anlatır.

Bir diğer araştırmacı-yazar(!) bu coğrafyada ana çokmuş da ondan Anadolu denmiş. Sanki o tarihlerde nüfus sayımı yapılıyormuş da elde istatistiki bilgiler varmış da…

Hiiiç kıvırtmayalım. Erzurum, arz-ı rum(rum diyarı) demektir. Konya İkonnia, Kayseri Gaizer, Bursa, Prusa, Ankara, Angora…dan gelir.

Aynı şekilde Anadolu Anatolia’nın Türkçeleşmiş halidir.

Varmak istediğim yer başka. Anatolia, Türkçe ANA-DOLU oldu ya. Sanki Tanrısal ve gizemli bir güç bunu bilerek böyle yaptı. Burası analar ile doluymuş gibisinden bir ilkel mistik anlamlar yüklenilmeye çalışılıyor.

İspanyadan 15.yyılda kıyıma uğrayan Yahudileri bu topraklara biz gemilerimizle taşıdık. Hem de Musevi olmalarına bakmaksızın.

Balkan Savaşlarında zulme katliama uğrayıp yerinden yurdundan edilen insanlarımız yayan yollara düşüp Anayurtlarına sığındılar.

Kafkaslarda Rus-Ermeni kıtallarının sonucu milyonlar Anayurda geldi. Iğdır ve civarında bu insanlara “muhacir” denir. Ve bizler o insanların torunlarıyız.

İkinci dünya savaşında Hitler soykırımından kaçan binlerce Yahudi de bu topraklara sığındı.

Gelelim yakın tarihimize.

İran’da Humeyni –Mollalar ihtilalı oldu. Yüz binlerce İranlı Türk, Fars demeden Türkiye’ye iltica ettiler.

Bulgaristan’da Jivkov, Türkleri-Müslümanları yok etmeye kalkışınca yüz binlercesi bize sığındılar. O tarihlerde Atatürk Lisesinde yönetici idim. Kaç tane böylesi insanımızı sınıflarda barındırmaya çalıştık.

Saddam Irak’ta Halepçe’de kimyasal bombalar ile Kürtleri yok etmeye çalıştı. Binlercesini öldürdü. Yüz binler Anayurda koştu.

Kobani’de zor durumda kalan Kürtler bize, biz onlara gittik.

Ve bu gün Suriye’de Irakta iç savaştan kaçanlar, IŞİD dehşetinden ürkenler Anayurda geliyor. Hala da geliyorlar.

Bunlar Arap’mış, Kürt’müş, Türkmen’miş…hiç fark etmez. Hepsi aynı duygular ile geliyorlar. Biliyorlar ki bu toprakların insanı mazlumun, ezilmişin, baskı altında kalmışın halinden anlar ve bir lokma ekmeğini dahi paylaşır.Bu toprakların mayasında İNSAN SEVGİSİ vardır.Hallacı Mansur,Yunus Emre,Mevlana,Hacı Bektaş Veli ve daha nicelerinin mayasıdır buraları.

Nitekim de bunu büyük bir özveri ile Türk halkı yapmaktadır.

İşte bu tarihsel ve sosyolojik olaylar nedeniyle bu toprakların adının Anadolu değil ANAYURT olması gerektiğini söylüyorum.

Esasen resmi olarak adının o veya bu olması fazlaca bir önem taşımaz. Aslolan insanların nasıl algıladığıdır. Bütün bölge insanı da Türkiye’yi Anayurtları olarak görmekte ve hepsi de başları dara düştüğünde buralara koşmaktadırlar.

Yoksa bu gelen insanların hepsinin Türk olmadığını biliyoruz. Ama buna mukabil ayrım gözetmeksizin kucak açılıyorsa bunda bu yurdun mayasında olan asaletin, insanlığın, hoşgörünün bariz göstergeleridir.

Ve ne kadar gariptir ki yeri göğü Müslümanız nidalarıyla yıkanlar şunu hiç sormuyorlar. Bu insanlar niçin Suudi Arabistan’a, İran’a Pakistan’a değil de Türkiye’ye, Anadolu’ya koşuyorlar.

Zira burası ANAYURT’TUR DA ONDAN

Aşağıdaki iki sekme aşağıdaki içeriği değiştirir.

Akay AKTAŞTarafından gönderilen en son gönderiler

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık