08/07/2020

AK PARTİ BASIN TOPLANTISI

07/07/2020 Salı günü (dün) Ak Parti İl Başkanı Ali Kemal Ayaz makam odasında gazeteciler ile bir araya geldi.Meyve ve çay ikramı yapıldı.
Başkan Ayaz gazeteci arkadaşlarla sık sık bir araya gelmeyi arzuladıklarını, bundan böyle periyodik olarak buluşacağımızı ifade etti. Yönetimi oluşturma aşamasında olduklarını, 300 den fazla yönetim için başvuru yapıldığını, bunun Genel Merkezden gelen yönetici arkadaşın yaptığı mülakatlar sonucunda 100’e düşürüldüğünü, 40 asli 20 yedek üye belirleneceğini, güvenlik soruşturması yapılıp bittikten sonra açıklanacağını söyledi.
Genel Merkezden gelen yetkililer ile bazı gazeteci arkadaşları ziyaret ettiklerini, bundan böyle genel merkezden gelen yetkililer ile diğer gazeteci arkadaşları ziyaret edeceklerini söyleyince araya girdim ve:
-Genel merkezden 6 ayda bir yetkili ya gelir ya gelmez. Bunca gazeteciyi turlamak, onların ziyaretine gitmek, yılları bulur. Bu ziyareti yaparken hangi kriterlere göre davrandınız. Gazeteciler içerisinde en yaşlı benim. Fakülte mezunu olan benim. 30Yıllık memuriyet öğretmenlik hayatım vardır.Tam 26 yıldır da gazetecilik yapıyorum.Ama bana gelinmedi.Yadırgadım. Sitemlerimi size telefonda da belirttim. Mademki konuyu siz açtınız, burada da dile getirmekte bir sakınca görmedim.
Denilecek fazla bir şey yoktu. Önceden planlanmış bir şey yok. Aniden gelişti o ziyaretler elbette ki sizleri de ziyaret edeceğiz dedi. Eh ne denir. Bekleriz dedim.
Serdar Ünsal’ın, AK Parti Iğdır’da neden başarısız oluyor. Siz bu konuda nasıl bir strateji izleyeceksiniz sorusuna:
-Partimiz başarısız olmamıştır. Geçmişte iki milletvekili çıkardı. Hem de çok yüksek oyla. Belediye Başkanı da ilçelerde beldelerde hep çıkarmıştır. Yalnızca merkezde çeşitli ayak oyunları oynandığı, katı bir biçimde ırkçılık yapıldığı için İl Belediye Başkanı çıkaramadık. Son milletvekili seçimlerinde cumhur ittifakımız milletvekili çıkardı. MHP milletvekili Cumhur ittifakından seçilmiştir.
Ben,
-Sayın Başkan, kimi bürokratların alınacağı dedikoduları geliyor kulağımıza. Bu müdürleri CE-HA-PE getirmedi ki. Hepsi AK Parti zamanında ve AK Parti desteğiyle bir yerlere gelmişlerdir. Dolayısıyla bu arkadaşlar ile bir süre çalışıp sonra bir karara varmanız daha doğru olmaz mı? Yola çıktıklarınız ile yolda bulduklarınız arasında fark olmalıdır.
Başkan Ayaz, bu dediklerime aynen katıldığını, hiçbir bürokratın alınması için girişimleri olmadığını, hiçbir müdüre de şöyle ya da böyle davranın demediklerini, kendisinin AK Parti Başkanı olduğunu, müdürlerin amiri olmadığını vurgulayarak anlattı. Liyakatlı, başarılı uyumlu müdürler ile çalışmaktan memnuniyet duyacakların hasseten belirtti
Ne var ki bürokraside olan bir çok şeyin istismar edildiğini ve her şeyi bize yüklemeye çalıştıklarını üzüntüyle takip ediyoruz. Memur alınır. Güya biz tavassutta bulunmuşuz. Memurun tayini çıkar. Kendisi tayin istemiştir. Dedikodu yaparak bize yüklemeye çalışırlar.
Biz Iğdır’da ırkçılığa pirim vermeyeceğiz. Irkçılık yapanı da affetmeyeceğiz.Benim net bir biçimde yaklaşımım şudur.Filan daireye 10 kişi alınmış.Bunun beşi Azeri beşi Kürt’müş.Oh ne güzel eşit oldu demem ben.Layık olan, adam olan, hakkeden kazansın. Kaçı Kürt kaçı Azeri gibi bir oran saçmalıktır.Yanlıştır.
Murat Akkuş’un Belediye’ye kayyum atanmasındaki rolünüz dahliniz ne oldu kabilinden sorusuna, Başkan Ayaz:
-Biz adli bir soruşturmaya karışamayız. O adli bir soruşturma sonucunda alınmıştır. Bizimle en ufak bir ilgisi yoktur.
Belediyedeki açığa alınma, gözaltına alınma nedeniyle doğan boşluğa başka dairelerden görevlendirmeler olduğuna da değinen Başkan, görevli bulmakta zorluk çekiliyor. Millet sanıyor ki herkes bu işe hevesli.
Ben gülerek:

  • Evet öyle sanırlar.Ancak kimse gayya kuyusu olan belediyeye gitmek, bulaşmak istemez. Ama görevlendirmeden de kaçamazlar.
    Başkan Ayaz Tuzluca Barajının projesinin tamamlandığını, yakında müjdeli haberi alacaklarını belirtti. Bu baraj tamamlandığında Iğdır’ın sulama sorunu kalmayacak ve yılda en az iki hatta üç kez mahsul alınabileceği müjdesini verdi.
    Doğrusunu söylemem gerekirse ben Başkan Ali Kemal Ayaz’ın toplantısına ve konuşmasına ilk kez tanık oldum.Rahat.özgüveni olan ve kırk yıllık siyasetçi gibi rahat ve sorulara açık net cevap veren bir başkan gördüm.Özellikle müdürler ve işe alımlarla ilgili olarak” esas olan liyakattır, hakkedenin olmasıdır” sözü teorik olarak çok doğrudur.Bunun ne ölçüde hayat bulup, icraata dönüşeceğini ise zamanla göreceğiz.
    Bir dahaki toplantıda buluşmak üzere iyi dilekler sunup ayrıldık.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir