16/05/2020

         Iğdır’ın merkezi yerinde bulunan ve 1953 yılında faaliyete başlayan 67 yıllık cezaevi, dün itibariyle tamamen boşaltıldı. 

67 yıllık geçmişi olan Iğdır Kapalı Cezaevi kapatılarak havalimanı yolu üzerindeki yeni cezaevi açıldı.
Af yasasıyla birlikte tahliye olan tutukluların ardından, mahkumiyetleri devam eden yaklaşık 100 kişinin, dün itibariyle yeni yapılan cezaevine nakledildikleri öğrenildi.
                Küllük Köyü ve havalimanı yakınında yapılan yaklaşık 600 kişi kapasiteli açık ve kapalı, kadın ve çocuk koğuşları bulunan cezaevi, Iğdır’ın tarihi cezaevinin kapanmasıyla birlikte hizmete açılmış oldu.
                Yeni yapılan cezaevinde özellikle açıkta olan mahkumlar için tarım, tarım ürünleri işleme, el sanatları, atölye, üretimhane ve çok çeşitli kursların açılacağı, mahkumların meslek öğreneceği ve rehabilite edilebileceği çalışmaların yapılacağı öğrenilmiştir. 
                67 yılda binlerce kişinin yatıp çıktığı Iğdır Kapalı Cezaevi, aynı zamanda binlerce kader mahkumunun ve tutuklunun da hayatında izler bırakmıştır.
                Nice acılar, gözyaşları, dramlar saklıdır duvarlarında. 67 yıl dile kolay gelse de çok uzun bir zaman dilimidir. Keşke hiç suç işlenmese, keşke hiç cezaevi olmasa temennisinde bulunabiliriz ancak hayatın gerçeklerinden kaçış yoktur. Kimi işlediği sucun cezasını çekmek için orada bulunur kimi kader mahkumu olarak oraya girer. Sonuçta 67 yılda on binlerce kişi Iğdır Kapalı Cezaevine girdi ve çıktı. Artık şehrin merkezinde ki cezaevini kimse görmeyecek. Yakınları ile görüşmek isteyen ve sokak ortasında bekleyen aileleri yoldan geçenler görmeyecek.  Yeni cezaevi gözlerden ırak, koşulları da doğrusunu söylemek gerekirse daha iyi, sonuçta mahkum da olsalar onlar da insan ve insan onuruna uygun bir yerde ceza çekmeleri lazım.
                Yeni cezaevi hayırlı olsun demek yerine, Allah kimseyi en iyi cezaevi de olsa oraya düşürmesin demek daha doğru olur.
                67 yıllık geçmişi olan cezaevi ise park olarak tahsis edilmiştir.
              Adının “ÖZGÜRLÜK PARKI ” olmasını öneriyoruz.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir