TİGEM’İN DAĞITTIĞI HAYVANLAR HASTALIKLI MI

2 yıl önce
310 kez görüntülendi

TİGEM’İN DAĞITTIĞI HAYVANLAR HASTALIKLI MI

13/10/2020

TİGEM’İN DAĞITTIĞI HAYVANLAR HASTALIKLI MI

               Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün üreticilere sattığı kuzularda KARA SARILIK denen bulaşıcı ve öldürücü hastalık  olduğu ve bütün çabalara rağmen önünün alınamadığı hayvan besleyenlerce çaresizlik içinde anlatılmaktadır.

          Bizzat büroma gelerek durumun vahametini anlatan üreticilerden Abdulali Çelik şunları söyledi:

          -Bir ay kadar önce TİGEM’den 234 kuzu aldım.Kısa bir süre sonra kuzuların bazılarının normal olmayan davranışlar sergilediğini ve bir kaç gün sonra da ardı ardına öldüklerini gördük.Hayvanlardan birisini kesip iç organlarına baktığımızda bunun  bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık olduğunu gördüm.Veteriner getirdik.Hayvanlara aşı yaptık ama çare olmadı.Hayvanlarımız gözlerimizin önünde peyder pey ölüyorlar.Görüştüğüm diğer hayvan üreticilerinin de hayvanlarının aynı durumda olduklarını belirttiler.Veteriner hekimler bunun sudan, ottan olabileceğini açıkladılar ama inandırıcı olmaktan çok uzak.Zira TİGEM’den kuzu alan Vanlı, Urfalı üreticilerinde hayvanlarının aynı biçimde hastalıktan kırıldığını söylüyorlar. Demek ki sorun bizim otlağımızda ya da suyumuzda olmayıp, TİGEM kaynaklı olabileceği şüphesini taşımaktadır.

          Gözlerimizin önünde servetimiz, geçim kaynağımız telef olmaktadır.Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.

          İlgililerin, yetkililerin gazeteniz aracılığı ile dikkatlerini çekmeye ve bu soruna tez elden çözüm bulmalarını istiyoruz.Bu bir milli felaket halini almıştır.Telef olan hayvanlar kesime dahi gelmemektedir. Resimlerden açıkça anlaşılacağı gibi hayvanların bütün organları hastalık yüzünden iğrenç bir hale gelmiştir.Çifti 2300 liraya alınan, otu, yemi, çobanı, aşısı zahmeti de üzerine koyduğumuzda geçim kaynağımız, gözlerimizin önünde yok olmaktadır.İlgililerin buna bir çare bulmalarını bekliyoruz,dedi.

          Biz de gazeteci olarak üreticilerimizin bu sorununu dile getirerek ilgililerin konuya eğilmelerini bekliyoruz.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık