SGK İl Müdüresi Yapılandırma İle İlgili Uyarıda Bulundu

1 yıl önce
242 kez görüntülendi

SGK İl Müdüresi   Yapılandırma İle İlgili Uyarıda Bulundu

22/12/2020

Iğdır SGK İl Müdürü Birsen Dursun, Resmi Gazetede Yayımlanan 7256 sayılı Kanun gereği SGK’ya olan borçların yapılandırma fırsat ve avantajının 17 Kasım 2020 tarihi itibarıyla başladığını, yapılandırma için son başvuru tarihinin 31 Aralık 2020 olduğunu belirterek, SGK’ya yapılandırma kapsamında borcu olanları geç kalmamaları konusunda uyardı. Özellikle prim borçlarının peşin ödenmesinde ana para ile hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının %90’ının silineceğini aktaran Dursun, bu büyük fırsatın sigortalılar ve işverenlerce iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

İl Müdürü Dursun; Yapılandırma Kanunu kapsamına hangi borçların girdiğini, başvuru süresinin ve ödeme şekillerinin nasıl yapılacağı ve avantajları konusunda açıklamalarda bulundu.

1-Yapılandırma kapsamına hangi borçlar girmektedir?

Sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik sigortası primleri, 31.12.2020’den önce kesinleşen idari para cezaları, İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar, Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, 5510/Ek-5, Ek-6 ncı maddeleri ile 2925 sayılı Kanun kapsamındaki sigortalılıklardan doğan primler,

2-Yapılandırma başvuruları ne zaman başlayacak ve son başvuru tarihi ne olacak?

Başvurular, kanunun Resmi Gazete ’de yayımlanmasının ardından başlamış olup, yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020’dir. 3-Başvurular nasıl ve nereye yapılır? Başvurular 31 Aralık 2020 tarihine kadar, e-sigorta kanalıyla internet üzerinden yapılabileceği gibi, şahsen veya posta yoluyla bağlı bulundukları sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine de yapılabilir.

3-Genel Sağlık Sigortası borçları nasıl yapılandırılacaktır?

Hiç gelir testi yaptırmamış olanlar, 31.03.2021’e kadar gelir testi yaptırıp sonuç yeşilkart çıkarsa GSS prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek. GSS prim borcu aslı 30.04.2021’e kadar ödenirse gecikme cezası ve zammı silinecek. GSS prim borçları yapılandırması için başvuru şartı aranmıyor

4-Ödemelerde taksit imkanı var mı? İkişer aylık periyodlarla; 6, 9, 12, 18 taksit seçeneği ile ödeyebilme imkanı bulunmaktadır. Borçlarını taksitle ödemek isteyen vatandaşlarımız Kanundaki vade farkını ödenmek suretiyle; 6, 9, 12, 18 taksit seçeneğinden birini tercih edebilecekler. 18 ay taksit seçeneğini tercih eden bir vatandaşımız borcunu 36 ayda ödeyecektir. Dedi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık