Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sefa Altıkat’ın içinde yer aldığı, “Tuzlu–Alkali Tarım Alanlarında Farklı Toprak İşleme–Ekim Yöntemlerinin ve Gübre Kısıt Dozlarının Bazı Çevresel Etkilerinin Belirlenmesi” projesi Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bütçe desteği aldı.

Tuzlu–Alkali Tarım Alanlarında Farklı Toprak İşleme–Ekim Yöntemlerinin ve Gübre Kısıt Dozlarının Bazı Çevresel Etkilerinin Belirlenmesi” isimli proje, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından 62.000 TL bütçe ile desteğe layık görüldü.

Iğdır Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sefa Altıkat’ın da içlerinde yer aldığı proje ekibi, projenin kapsamı ve amacıyla ilgili şu açıklamayı yaptı; “Kullanılabilir alanlarının 1/3’lük kısmında tuzluluk sorunu bulunan Iğdır Ovası’nda, her geçen gün tarım dışına çıkan topraklarda bu sorunun etkisini azaltacak farklı toprak işleme–ekim sistemlerinin, farklı gübre kısıtlarının oluşturduğu çevresel etkilerin (topraktan ve kullanılan tarım alet ve makinalarından kaynaklanan CO2 emisyonlarının, gübre kaynaklı kirliliğin) belirlenmesi amaçlanmaktadır.”

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir