KAHVELER-RESTORANLAR HADİ İYİSİNİZ, İYİ Kİ AKAY HOCANIZ VAR…

1 yıl önce
437 kez görüntülendi

KAHVELER-RESTORANLAR HADİ İYİSİNİZ, İYİ Kİ AKAY HOCANIZ VAR…

04/03/2021

Vali Sn. H. Engin Sarıibrahim, koronavirüs ile mücadelede Kontrollü Normalleşme Dönemi ile birlikte hayata geçirilen Dinamik Denetim Modeli hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Vali Sn. Sarıibrahim, basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Yaklaşık bir yıldır devam eden koronavirüs ile mücadele süreci geçiriyoruz. Bütün ülkede olduğu gibi Iğdır da bu mücadelenin içinde. Geçen hafta Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanan kabine sonrasında, illerimizde farklı bir değerlendirme sürecine geçildi. Yeni süreç kontrollü normalleşme süreci olacak. 
Iğdır’a baktığımızda yüz bin kişiye düşen hasta sayısı durumuna göre Türkiye’nin en iyi illerinden bir tanesiyiz. Fakat bu normalleşme sürecinde, geçen yaz yaşadığımız süreci unutmamamız gerektiği kanaatindeyiz. Iğdır’lı hemşehrilerimiz ile beraber tekrar bir kapanma süreci yaşamadan ve mavi rengi Iğdır’ın üzerinde tutarak devam etmek istiyoruz. Bu anlamda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Sayın İçişleri Bakanımızın talimatlarıyla, kabinemizin tedbirleri doğrultusunda yeni bir denetim süreci başlayacak. Denetimlerimizde artık daha dinamik ve kurum amirlerimizin sahada olduğu bir dönem yaşayacağız. Denetim sürecinde önceliğimiz işletme ve vatandaşlarımızın uyarılması olacak. Açtığımız işletmeleri tekrar kapatmak istemiyoruz. Bunun için tedbir almak durumundayız.” dedi.

Vali bu açıklamayı yaparken dikkatle kendisini süzdüm. İzledim. Gayet düzgün ve yerinde kullandığı kelimeleri tok açık ve anlaşılır bir tonda söyledi. Lafı ne uzattı ne dağıttı. Başarıyı da tek başına sahiplenmeyerek bütün çalışma arkadaşlarını, Vali Yardımcılarını, Kaymakamları. İl Sağlık Müdürünü ve diğer birimler ile vatandaşların el birliği -işbirliği içinde mavi renk olmayı başardıklarını vurgulaması kadirşinaslığın örneğidir.

Vali Bey’in konuşması biter bitmez ben hemen sordum ve :

Sayın Vali, akşam yedide kahveler, kafeteryalar, restoranlar kapanacak. Memur olsun, esnaf olsun, işçi olsun o saatlerde işten çıkacak. Şöyle gidip bir çay kahve içeyim, günün yorgunluğunu atayım demeden kahve kapanacak. Akşam yemek yiyecek. Kimse saat 15-17 de yemek yemez. Eee 19’da işyerleri kapanacak. Ve hele alkollü restoranların açılışı, müşteri bekleme saati 22 den sonradır. Yani bu normalleşme olmuyor ki dedim.

Vali Bey’de bana hak vermekle birlikmte bunun bir ilk adım olduğu bulaşın seyrine göre tedbirler artırılabilir vya gevşetilebilir dedi.

Doğru rasyonel yaklaşımda budur.

Diğer gazeteci arkadaşlarda yaklaşan kabirüstü ziyaretleri ve özellikle il dışından geleceklerin riskini söyledi. Vali Bey’de o konuda tedbirlerin alındığı ve zaten HES kodu uygulamasının bunların önüne geçeceğini, taziye, düğün gibi etkinliklerde kalabalık ortamlara daha dikkat edilmesini hassaten belirtti.

Toplantı bitince Jandarma Alay Komutanı ve Emniyet Müdürü alkol aldığımı bildiklerinden olsa gerek ve tabi ki oradaki konuşmama istinaden, evde al alkolünü filan dediler. Yaa ben zaten evde alıyorum ama insan bir değişiklikte istiyor. Hanımla kavga ediyoruz dedim gülerek (öyle bir şey yok tabii ben bezedim. Ne de olsa çift örgü kazak birisiyim.) Vali Bey’de bana takılarak, başkasıyla kavga etmektense hanımla kavga et dedi. Gülüştük.

.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık