12/12/2019

Yemek yerken çenede yorulma hissi ve kulak çınlama şikayetleri ile gelen hastaların çoğunda çene eklemi rahatsızlığı görüldüğünü vurgulayan Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Osman Çetin, çene eklemi rahatsızlığının görülme oranının çok yüksek olduğunu belirtti. Çetin, çok basit şekilde tedavi mümkünken sadece ihmalden dolayı ameliyat gerektiğini söyledi.

Yemek ızdıraba dönüşüyor

Çene ekleminin  alt çene ile üst çeneyi birbirinden ayıran bir yapı olduğunu ifade eden Çetin, bu yapı arasında jele benzeyen bir doku olduğunu belirtti.

“Çene ekleminde enfeksiyon bulunduğu ve  hastalarımız gece dişini sıktığı taktirde oradaki jel  iltihaplanıyor. İltihaplandıktan sonra ise bu jel yemek yerken her defasında hareket ettiği için ağrı hissi oluyor ve sonra bu kasları da etkiliyor. Çiğneme kaslarını etkilediği zaman da iltihapla  birlikte yemek  ızdıraba dönüşüyor.” diyen Çetin, bu iltihabın mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.

Çetin, “Çene eklemindeki iltihap tedavi edilmezse ve gece diş sıkması  kesilmezse hastamıza biz bunun için bir aparey yapıyoruz. Eğer onu kullanmazsa bu defa daha da ilerleyerek kemiklerde sürtünmelere neden oluyor. Sürtünmeler tedavi edilmezse bu kez kemiklerde çıtırtılar meydana geliyor. Eğer yine tedavi edilmezse kemiğin birbirine vurulması şeklinde sesler gelmeye başlıyor.  Bu da daha ileri tedavileri gerektiriyor.” dedi.

Mutlaka bir uzmana başvurulmalı

Çok basit şekilde tedavi mümkünken gece hastalara bir plaka takarak bunu çözebilecekken sadece ihmalden dolayı ameliyat gerektiğine dikkat çeken  Çetin, “Oradaki sıvının çekilmesi ve yeniden jel yüklenmesi gerekiyor. Daha da ilerleyen vakalarda oradaki eklem yapısını ilgilendiren ciddi cerrahi ameliyatlar gerekiyor. O nedenle hastalarımız böyle sorunlar ortaya çıktığında çok basit çözümler varken ihmal etmemeleri gerekiyor ve mutlaka bir çene cerrahisi uzmanı ya da eklem uzmanına başvurmaları gerekiyor.” diye konuştu.

 

Benzer Haberler

1 Yorum


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir