Iğdır Mv. Dr. Habip EKSİK; Tır’ların Transit Geçiş “DOZVOLA” İsyanı “

1 yıl önce
367 kez görüntülendi

Iğdır Mv. Dr. Habip EKSİK; Tır’ların Transit Geçiş “DOZVOLA” İsyanı “

03/04/2021

Değerli Basın Emekçileri,

Türkiye’den Gürcistan üzerinden Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan ülkelerine taşımacılık yapmakta olan nakliyeciler, yükleme yaptıkları araçları ile sınır kapılarında birçok sorun ile karşılaşmakta ve uzun süre sınır kapılarında bekletilmektedirler.

 Özellikle ülkelerin birbirleri arasında kullandıkları TIR’ların geçiş belgesi ve ülkelerin karşılıklı olarak ücretini belirledikleri “dozvola” belgesi önemli bir sorun oluşturmakta ve nakliyecilerin uzun süre sınır kapılarında beklemelerine sebep olmaktadır. Türkiye plakalı nakliyeciler pandemi nedeniyle Türkmenistan’ın tüm kara sınır kapılarını bu süreçte kapatmasından kaynaklı Rusya ve Kazakistan’ın transit geçiş olarak kullanıldığından ve transit belgelerinin erken bittiğinden kaynaklı sıkıntılar yaşanmakta, tüm bu sıkıntılar yetkililere bildirilmesine rağmen sorun çözülmemektedir. 

Ayrıca, Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Gümrük Komitesinin 01.01.2021 tarihinde uygulamaya koyduğu Türkiye’den Nahçıvan girişlerinde kamyonet, kamyon ve TIR araçları Sederek Gümrük İdaresi tarafından yüksek bir ücret ile vergilendirilmiştir. Alınan karar gereği bir aracın(kamyon) Nahçıvan girişinde Sederek Gümrük İdaresi tarafından yol ücreti 20,Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyetine giriş ücreti 100 ve aracın Nahçıvan’dan çıkışı (depo ücreti) 50 dolar olmak üzere 170 dolar vergi alınmaktadır. Bu ücret 1362 Türk Lirasına denk gelmekte, uzun araç TIR (büyük kamyon) olunca bu ücret 270 dolar yaklaşık 2162 Türk Lirasına denk gelmektedir.

Azerbaycan devletine bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Gümrük İdaresinin almış olduğu bu karar bitme noktasına gelmiş ithalat oranını büyük oranda darbe vurmaktadır. Sederek Gümrük dairesi zaman zaman keyfi kararlar almaktadır, örneğin bazı ürünlere sigorta adı altında vergilendirme uygulamaktadır. Azerbaycan Devleti ithalata konu olan ürünlerden Rusya devletinden alınan vergi oranı %18 iken bu oran Türkiye için %36 ile %38 arasında değişmektedir.

  • Sınırlarımızda transit geçiş belgesi niçin bulunmamaktadır?
  • Transit geçiş belgesi (dozvola) sorunu yetkililere bildirilmesine rağmen niçin çözülmemektedir?
  • Nakliyecilerin büyük bir kısmı bozulabilen ürün, mal taşımaktadır, Bakanlığınızın zarara uğrayan nakliyecilere yönelik bir çalışması var mıdır?
  • Bürokrasinin ağır çalışması uluslararası nakliyecilerin sınırda çaresiz kalmalarına sebep olduğu birçok kez basına yansımış durumdadır. Bakanlığınız çözüm noktasında ne zaman harekete geçecektir?
  • Türkiye plakalı araçlar ne zamana kadar sınırda bekletilecektir?Özellikle Ardahan-Aktaş sınır kapısı, Artvin Sarp sınır kapısında beklemekte olan nakliyecilerin sorunları ne zaman çözülecektir?
  • Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (Sederek Gümrük Kapısı)’nin 01.01.2021 tarihinde uygulamaya koyduğu yüksek vergilendirme ve ücretin makul seviyeye indirilmesi noktasında Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?
  • İthalata konu olan ürünlerde Rusya’dan %18, Türkiye için bu oran%36 olmasının sebebi nedir, bakanlığınızın Azerbaycan devleti ile sorunun çözümüne yönelik bir girişimi var mıdır? Türkiye ithalatçılarının cezalandırılmasının sebebi nedir?
  • Azerbaycan’a bağlı Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (Sederek Gümrük İdaresi) tarafından Türkiye ithalat ve ihracatçılarına yönelik resmi olmayan sigorta, vergi adı altında ücretler alınmaktadır, Bakanlığınızın sorunun çözümü adına keyfi uygulamaların son bulması adına girişimi olacak mıdır?

Bu Bağlamda,Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN  tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere 9 soruluk, soru önergesi İlettik…Kamuoyuna saygıyla duyurur, gündeminize almanızı rica ederiz.

Saygılarımızla,

Dr. Habip EKSİK
HDP Iğdır Milletvekili 

Sağlık,Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu

Tel: +90 (312) 420 27 81
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık