18/03/2020

HAYATLAR CANLAR KURTARAN DR. İSMAİL ABA BU OLMADI

Hepimizin yakından tanıyıp sevip saydığı Dr.İsmail Aba dün akşam geçirdiği ani bir kriz nedeniyle hayata gözlerini yumdu

          Anadan Iğdırmava, babadan Sultanabatlı olan,Iğdır’ın yerli ve kadim bir ailesinin evladıydı.

          1953 Yılında dünyaya gelen İsmail ilk orta ve liseyi Iğdır’da bitirdi.1967 -68 eğitim yılında İstanbul Cerrahpaşa Fakültesini kazandı.1982-83 yılında mezun oldu.1984 yılında Iğdır’a gelerek dörtyolda muayenehane açtı.

          O tarihlerde Iğdır’da ne uzman doktor vardı ne de pratisyen.Sağlık Ocağında hükümet tabibi olurdu.Onlarda adeta ilaç yazan ya da hastayı Erzurum’a sevk eden bir katip durumundaydı.

          İsmail Cerrahpaşa gibi bir fakülteden mezun olmanın vermiş olduğu bilgi, donanım ile Iğdır’daki bu doktor açığını tek başına karşıladı. Her hasta ile tek tek ilgilendi.Tedavi için gerektiğinde cebinden ilaç parası verdi.Hastaların çoğundan muayene ücreti zaten almazdı.Böylesine özverili olarak gece gündüz, köy, kent,  dağ, taş, yaz, kış demeden her yere hastalara koştu.

          Teşhis ve tedavide müthiş bir isabet ve başarı sağladığı için Iğdırlı önce ona muayene oldu. O eğer büyük kente git derse gider oldu.

          Aynı kabileden (Sultanabat) olduğumuz,komşu ve akraba olmamız nedeniyle birbirimize ailece sık sık gider gelirdik. Ama bir çay içmek bile doğru dürüst nasip olmazdı. Zira hasa gelirdi. Ya da fayton gönderip çağırırlardı. O da asla ilenmeden, yakınmadan, üşenmeden, hastalara koşardı.

          Böylesine merhametli, insan sevgisi ile dolu ,aldığı doktorluk ve Hipokrat yeminine bağlı mümtaz ve sahavetli bir kimlikti.

          2006 yılında ise Iğdır’dan yılın doktoru seçildi.

          Ben sanmıyorum ki o tarihlerde Dr.İsmail’in gitmediği, tedavi etmediği, ilgilenmediği bir Iğdırlı hasta olsun.En ücra köşeler,köyler dahil.

          Onlarca yüzlerce değil,binlerce hastaya şifa olmuş

 derdine deva olmuş, canlar, hayatlar kurtarmış bu doktor şimdi kendi hayatını kaybetti.Ne yaman bir tezat.Ne yaman bir çelişki.Ne acımasız bir sarmal.

          Aziz dostum, can dostum, bu dünyadan elbette ki hepimiz göçeceğiz.Ama pek az insana nasip olan bir iyilik, bir sağlık timsaliydin.Bu hizmetlerin, bu ilgin ve dertlere çare olmadaki istek ve başarın Iğdırlıların gönlündedir. Kalbindedir. Bundan daha yüce, daha ulvi bir makam ve mevki olamaz.

          Işıklar içinde yatasın sevgili arkadaşım akrabam. Köylüm.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir