15/06/2020

 GAZETEMDE KÖŞE YAZISI YAZAN ARKADAŞLARIM İÇİN

 GAZETEMDE KÖŞE YAZISI YAZAN ARKADAŞLARIM İÇİN

          2009 yılında gelişen teknolojiye ayak uydurmak için, Iğdır Haftaya Bakış haber sitesini açtım. Red Kit’teki gırgır benzeri, sahibi,sorumlu müdürü, köşe yazarı, yorumcusu, yönetmeni, muhabiri, dizgicisi, editörü, düzeltmeni…bendim.Hem başka birisi yoktu, hem de ihtiyaç.

          Süreç içerisinde birçok arkadaş gazetemde yazılar yazmaya başladılar.

          Bunların hepsi sol tandanslı, çağdaş, demokrat, laik, insan haklarına ve evrensel değerlere saygılı, kültürlü, bilgili,donanımlı, kariyeri ve kalitesi olan kimselerdir.

          Zeki Sarıhan, okuldan (Gazi’den) ağabeyim, arkadaşım yoldaşım. Zaman zaman e- mail olarak bana yazılar gönderirdi. Ben de iznini alarak bunları gazeteme koymaya başladım.

          Derken Ankara’da mali müşavir ve öğretim görevlisi olan İslam Çankaya, emekli edebiyat öğretmeni Gündüz Murgul, Prof.Yavuz Öztürkler gazeteme renk, çeşni ve kalite kattılar.

          Bu arada ben de Iğdır’ın değişik gazetelerine ve yaygın gazete ve dergilere yazılar göndermeye başladım.Yani ülke çapında bir yazar olmaya soyundum. Ama zor iş. Uzun emek, çaba ve soluk ister.Bu yüzden ayak sürümeye başladım. Ben tembel birisiyim kısaca.

          2012 yılında ise hemşerimiz ve İstanbul’da basın dünyasında hayli etkin ve tanınan bir sima olan Hasan Tufan gazetemde yazı yazabileceğini söyledi.Seve seve kabul ettim.Tam sekiz yıldır muntazaman yazılar gönderdi.

          Son olarak da bu kadroya Mücahit Özden Hun dahil oldu. Seviyesi, kültürü, bilgisi ortada.

          Bu arkadaşların yazılarından son derece memnunum. Zaten aşağı yukarı aynı kafada, aynı dünya görüşüne sahibiz.Ufak tefek nüans ayrılıkları ise yazının v e gazetenin baharatı, tuzu biberi olup lezzet katıyor.

          Ben bu arkadaşlarımın yazılarına asla karışmadım. Böyle bir hakkı, yetki ve yeteneği kendimde görmedim.

          Hatta zaman zaman “Hocam kimi yazılarımız pek sert oluyor,iktidarı da çok eleştiriyoruz .Eğer sen de sıkıntı yaratıyorsa yayınlamayabilirsin. Bunu anlayışla karşılarız demişlerdir.

          Bense gülmüş ve benden daha sert ve acımasız değil yazılarınız demişimdir.

          Mayısın 26’sında Hasan Tufan TEŞEKKÜR başlıklı yazısı ile Iğdır basınına veda ettiğini duyurdu.Hasan Tufan aile boyu arkadaşım dostumdur.Sekiz yıl gazetemde pek kaliteli ve çarpıcı yazılar yazmıştır.Belli bir okuyucu kitlesi ve takipçisi vardır.Ve yalnızca Iğdır’da, benim gazetemde değil, başka gazetelerde de yazılar yayınlamaktadır.

          Bu veda yazısına canım çok sıkıldı. Üzüldüm. Kendisine ısrarla yazmaya devam etmesini rica ettim.Ancak kararı kesindi.Takdir kendisinindir elbette.Ama onun bu kararı vermesinde en ufak bir müdahalem, etkim yoktur.Olamazda.Esasen Hasan Tufan veda yazısında bir ima, telmih, göndermede filanda bulunmuyor.

          Ne var ki kimi aklı evveller, yelden nem kapan veya öküz altında buzağı arayanlar, çok bilmişçesine,alçacık dağlar şöyle dursun, silsile tepeleri yaratmışcasına ahkam kesip, “Iğdır’da basın yoktur,önüne gelen gazeteci oluyor” filan gibisinden çaplarından büyük laflar, yorumlar yapıyorlar. Bu sığ ve dar -dayaz kafalar Hasan Tufan’ın yazılarını yayınlamamışım gibi bir kehanette bulunuyorlar.Benim de Hasan kardeşimin de günahını alıyorlar ama bunlar için GÜNAH yalnızca dini vecibeler üzerine kurulduğu için anlamazlar dediklerimi.Onlara göre Iğdır’da basın-gazeteci yokmuş.

          Ah kardeşim, zaten sen benim gazeteciliğimi beğenseydin emin ol ki üzülür, hatta utanırdım. Yas tutar, karalar bağlar ve o akşam rakımı bile içemez olurdum yeisimden.O derece yani.Senin övgün değil, yergin bana iltifattır bilesin.

          Buyur kardeşim sen de gazetecilik yap.Alt tarafı savcılığa bir dilekçe ve bir iki de form doldurup vereceksin.Ver,gazeteni kur da boyunun ölçüsünü alayım, kaç santim geldiğini hep beraber gözleyelim.

          Hariçten gazel okumak çok kolaydır.Orhan Velinin bir şiiri ile yazıma nokta koyacağım

          Gangster

Hitler, kendini edebiyata verecek

Şiir yazdım bunca senedir,

Ne buldum?

Eşkıyalık edeceğim bundan sonra.

Haberi olsun yol kesenlerin:

İş yok artık kendilerine

Dağ başlarında.

Mademki ekmeklerini alıyorum

Ellerinden,

Buyursunlar onlar da benim yerime.

Münhal var edebiyat âleminde.

Orhan Veli

(Eylül 1939/Vatan. 10.11.1952)

NOT: Hasan Tufan kardeşimin izni ile, gazetemde yayınlanan ve popülaritesini içeriğini önemini yitirmeyen o güzel yazılarını köşesinde peyder pey yayınlayacağım.Bu pas tutmuş ruhlara inat.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir