DERVİŞOĞLU, SERVİSÇİ ESNAFIN SORUNLARINI MECLİS’E TAŞIDI

1 yıl önce
126 kez görüntülendi

DERVİŞOĞLU, SERVİSÇİ ESNAFIN SORUNLARINI MECLİS’E TAŞIDI

DERVİŞOĞLU, SERVİSÇİ ESNAFIN SORUNLARINI MECLİS’E TAŞIDI

17/08/2021

 

İYİ Parti Grup Başkanvekili, İzmir Milletvekili D. Müsavat DERVİŞOĞLU, Covid-19 Pandemisi nedeni ile mağdur olan servisçi esnafının sorunlarının giderilmesi konusundaki soruları T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU’na yöneltti.

Covid-19 pandemisi sebebiyle alınan tedbirler doğrultusunda; okulların uzun bir süre yüz yüze eğitime ara verdiğini, restoran ve kafeler kapatıldığını, mesai saatleri esnek veya uzaktan çalışma şekliyle devam ettirildiğini belirten Dervişoğlu, TBMM’ye verdiği soru önergesinde, “Belirsizlik sebebiyle öğrenci ve personel taşımacılığı sektöründe faaliyet gösteren firmalar taşıma sözleşmesi yapmakta zorlanmıştır. Bunun yanında yedek parça, lastik ve yakıt gibi işletme maliyetleri de öngörülemez bir biçimde artmıştır. Yaşanılan süreçte Belediyeler ve merkezi idare tarafından yalnızca üç seferle sınırlı kalmak kaydıyla cüzi miktarda destek ödemesi yapılmış ancak işletmelerin mevcut vergi ve diğer ödemeleri devam etmiştir. Servisçi esnafımız en azından kamu eliyle toplanan MTV, sigorta primleri, vergiler ve araç muayenesi gibi giderlerinin bu süreçte alınamaması yönünde destek beklemiş ancak bu destek hükümet tarafından sağlanmamıştır” dedi.

Tüm bu sebepler nedeni ile servis esnafının kazançlarında önemli ölçüde azalma meydana geldiğini, artan vaka sayıları sebebiyle önümüzdeki günlerde yeniden sıkı tedbirlere geçilip geçilmeyeceğinin de netlik kazanamamış olmasını hatırlatan Dervişoğlu, bu bilgiler çerçevesinde şu soruları yönetti:

  1. Servis esnafına MTV, sigorta primi, araç muayenesi ve vergi desteği sağlanması planlanmakta mıdır?

 

  1. Ödenmiş bulunan MTV, sigorta primi, araç muayenesi ve vergi kalemlerinin iadesi sağlanacak mıdır?

 

  1. Yedek parça, lastik ve yakıt gibi işletme maliyetleri karşısında ezilen servis esnafına nakit desteği sağlanması planlanmakta mıdır?
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık