18/02/2020

2020 yılı ilkbahar dönemi şap aşılama çalışmaları İl Tarım Müdürlüğü tarafından merkez ve bağlı 3 ilçede Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi kontrolünde 10 Şubat tarihi itibariyle başladı.

Şap aşısının yanı sıra aynı zamanda dişi hayvanlara Brucella aşısı, Sığırların Nodüler Ekzantemi (LSD) aşısı da uygulanmaktadır. Aşılama kampanyası boyunca buzağılarda 3 aylığa kadar olanların küpeleme çalışmaları da yapılıyor.

Aşılama çalışmalarının aksamadan yürütülebilmesi ve hedefine ulaşması için aşılamaya gidilecek yerleşim yerine bir gün önceden haber verilerek hayvan sahiplerinden aşılama günü evde bulunmaları ve hayvanlarına yapılacak aşılama çalışmalarında ekiplere yardımcı olmaları istenmektedir.

Konu ile ilgili olarak konuşan İl Tarım Müdürü Özkan YOLCU; “İlimiz genelinde 2020 yılı İlkbahar dönemi şap aşılama çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Rutin olarak aşılarını zamanında yaptırmayan yetiştiriciler hayvan başına yapılan desteklemelerden faydalanamamaktadır. İl Müdürlüğümüz sağlık ekipleri hafta sonları dahil mesai gözetmeksizin İlimiz genelinde çalışmalarına titizlikle devam etmektedir” dedi.

 

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir