14  MAYIS

2 ay önce
104 kez görüntülendi

14  MAYIS

14  MAYIS

27/01/2023

İktidarıyla,muhalefetiyle “14 Mayıs” paylaşılamıyor; Demokrat Parti’nin “Yeter söz milletindir” seçim sloganına her iki taraf da sahip çıkıyor.
100 yıl önce DP’nin iktidara geldiği bu tarihi paylaşılmaz kılan nedir?
Hiçbir şey.
14 Mayıs’ın, Tek Parti yönetiminin jandarma baskısı,tahsildar kâbusundan yaka silken geniş halk kitleleri açısından “hürriyet ve refah” gibi bir anlamı vardı.  Ancak her seçimden önce olduğu gibi vaatler başka,icraat başka oldu.
DP,partizanlıkta CHP’yi aratmayan bir “parti devleti” yarattı.
ABD emperyalizmiyle flört başladı; halkın aklını çelen –kısa sürelik-bir bolluk dönemi yaşandı.
Yasaklı tarikat-cemaatler yeryüzüne çıktı;günümüzde doruğa çıkan yobaz hareket başlangıç yaptı.
Soğuk Savaş yıllarında  tehdit kaynağı olan NATO’ya giriş için Kore’de çarpışan Mehmetçiğin kanı üzerinden pazarlık yapıldı.
İktidarı kısa süren DP iktidarının siyasal tarihimize etkisi uzun olacaktı, görünüşe göre olmaya devam etmektedir.
Hem 14 Mayıs’taki iktidar ve muhalefetin, günümüzdekilerle benzerliği yoktur.  İktidardaki CHP iktidar yorgunudur, iktidarı devretmek noktasında itirazı olmamıştır. Günün iktidarı AKP ise tersine iktidarı vermemek adına devletin tüm imkanlarını kullanmakta;iktidarı devretmeye niyeti olmadığını dolaylı yollardan hissettirmeye  devam etmektedir.  Muhalefet DP yöneticileri hırslıydılar,enerjiktiler; kısa zamanda geniş yığınları harekete geçirmişlerdi.  Millet İttifakı ise tersine “işi” ağırdan almakta; giderek azalmakta olan halkın enerjisiyle durumu idare etmeye devam etmektedirler.
Her şey bir yana iktidar ve muhalefet!  Size umut bağlamış kitlelere hedef olarak bundan yüzyıl öncesi 14 Mayıs’tan başka bir “yüzyıl” gösteremiyor musunuz?  Kuruluş ayarlarımız olan Cumhuriyetçilik,laiklik,kamuculuk,bağımsızlıkçılık,anti-emperyalizm adına dağarcığınızda “yeni” hedefler yok mudur?

 

The following two tabs change content below.

Gündüz MURGUL

Latest posts by Gündüz MURGUL (see all)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık