Vekil Eksik Iğdır Çiftçisinin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

1 yıl önce
137 kez görüntülendi

Vekil Eksik Iğdır Çiftçisinin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

Vekil Eksik Iğdır Çiftçisinin Sorunlarını Meclis Gündemine Taşıdı

12/10/2021

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Dr. Habip EKSİK tarım ovası Iğdır’da çiftçilere yaptığı ziyaretler esnasında zor durumda olan çiftçilerin durumunu soru önergesiyle meclis gündemine taşıdı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzük ’ün 96’ncı ve 99’uncu Maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

HDP Iğdır Milletvekili

Koronavirüs (Covid-19) salgını dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşamın her alanını olumsuz etkilemektedir. Bunun yanında yaşanan kuraklık, sağnak yağışlar, meydana gelen sel felaketleri gibi doğal afetler çiftçinin sorunlarını derinleştirmiştir. Özellikle tarım sektöründe salgından kaynaklı çiftçilerin artan sıkıntılarının yanında gübre, ilaç, mazot, sulama ve elektriğe gelen zamlar çiftçinin üretimini zorlaştırmaktadır. Türkiye Ziraatçılar Derneği verilerine göre çiftçinin en çok kullandığı iki gübre çeşidinden DAP ( Diamonyum Fosfat) gübresi yüzde 175, ÜRE gübresinin ise yüzde 166 zamlandığını belirtmiştir. Ayrıca tarımsal alanda kullanılan araç-gereçlerin yedek parçaları,lastik, akü, trafik cezaları, trafik sigortası ve fenni muayene gibi ödemeler de dikkate alındığında çiftçilerin üretim yapmaları önündeki zorluklar giderek çoğalmaktadır.

Tarım bölgesi seçim bölgem Iğdır Ovasında çiftçilerimize yaptığım ziyaretler esnasında özellikle gübrenin uçuk fiyatlar ile satılması ayrıca üst üste yapılan zamlar, gerek bankalardan gerekse Tarım Kredi Kooperatiflerinden alınan kredilerin yaşanan kuraklık ve pandemiden kaynaklı çiftçilerin büyük kesiminin ödeme yapamadıkları dolaysıyla icralık oldukları hatta birçok çitçinin tarım aletlerine el konulduğunu dile getirdiler. Buna karşın tarımsal ürünler buğday, arpa, mısır, şeker pancarı gibi tarım ürünlerinin taban fiyatlarının düşük olması sebebiyle çitçiler çok zorluklar yaşamaktadırlar. Çok sayıda çitçimiz ekim yapamaz duruma gelmiştir.

Bu bağlamda;

1- Özellikle gübre fiyatlarındaki bu artışın sebebi nedir, bakanlığınızın bu konuda tavan-taban belirlemesi var mıdır?

2- Çiftçilerin ilaç, mazot, sulama ve elektrik giderleri ayrıca tarımsal aletlerin yedek parçaları ile lastik, akü, trafik cezaları, trafik sigortası ve fenni muayene gibi kalemlerin çiftçilerin ödeyebilecekleri şekilde düzenlenmesi yapılacak mıdır?

3- Tarım Kredi Kooperatifleri ve banka kredileri ertelenmesi veya çiftçilerin ödeyebilecekleri şekilde düzenlenmesi planlanacak mıdır?

4- Iğdır ilinde çiftçileri olumsuz etkileyen kuraklıktan kaynaklı ot, saman ve yem ihtiyacı noktasında çitçilerin desteklenmesi ve bu hususta alınmış bir önlem var mıdır?

5- Pandemi ve kuraklıktan kaynaklı Tarım Kredi Kooperatifleri, devlet ve özel bankalara borçlarını ödeyemeyen çiftçilere yönelik bir çalışmanız var mıdır, 2022 bütçesinde bu hususta kaynak ayrılacak mıdır? Çiftçinin borçlarının ileri bir tarihte ödenmesi ve tüm borçların faizsiz ertelenmesi konusunda bakanlığınızın bir çalışmaları var mıdır?

6- Gübre kullanımı verimi doğrudan etkilemektedir. Üretici, artan fiyatlar nedeniyle daha az gübre kullanmak zorunda kalmaktadır. Bu açıdan verim kaybının önlemesi adına bir çalışma planlanmakta mıdır?

7- Iğdır ilinde banka ve Tarım Kredi Kooperatifinden almış olduğu kredilerden kaynaklı arazi ve traktör gibi ekipmanlarını kaybetmek durumunda olan çitçi sayısı ne kadardır. Bakanlığınızın bu konuda bir çalışması var mıdır?

8- Tarımsal ürünler (buğday, mısır, şeker pancarı, arpa vb) taban fiyatlarının bu kadar düşük belirlenmesinin gerekçesi nedir?

9- Arazisini ekonomik girdilerden kaynaklı ekemeyen çitçilerimize yö

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık