Vekil Eksik Adalet Bakanına Aleyna Ağgül’ün Şüpheli Ölümünü Sordu

1 yıl önce
392 kez görüntülendi

Vekil Eksik Adalet Bakanına Aleyna Ağgül’ün Şüpheli Ölümünü Sordu

Vekil Eksik Adalet Bakanına Aleyna Ağgül’ün Şüpheli Ölümünü Sordu

12/10/2021

HDP Iğdır milletvekili Dr. Habip Eksik Aleyna Betül Ağgül’ün ‘şüpheli ölümü’ ile ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL ‘e soru önergesi verdi.

Milletvekili Dr. Eksik konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır. Aynı şekilde kadınların intihara sürüklenme vakaları da artmaktadır.

Iğdır ilinde genç bir kadının şüpheli ölümü ve bu olay ile ilgili olduğu iddia edilen kişinin kısa sürede ifadesi alınıp bırakılması ve sonrasında yoğun tepkiler üzerine tutuklanması ile ilgili soru önergemiz aşağıdadır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygıyla arz ederim.

Dr. Habip EKSİK

HDP Iğdır Milletvekili

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artmaktadır. Aynı şekilde kadınların intihara sürüklenme vakaları da artmaktadır.

Seçim bölgem Iğdır’ın Pir Sultan Abdal Mahallesinde 3 Ekim 2021 tarihinde 18 yaşındaki Aleyna Betül Ağgül yaşadığı evin beşinci katından kendisini boşluğa bıraktığı, ayrıca “Benim ölümümden G.A sorumludur” yazılı not bıraktığı basına yansımıştır. Söz konusu olay ile ilgili Gökhan A ve oğlu Göktürk A’nın gözaltına alındığı ve ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldıkları ortaya çıkmıştır. Daha sonra kamuoyunun yoğun tepkisi sosyal ve ulusal medyanın yoğun itirazları sonucu herkesin vicdanını yaralayan olay ile ilgili Gökhan A tutuklanmıştır. İddialara göre genç kızın Gökhan A’nın oğlu Göktürk A’nın sınıf arkadaşı olduğu ve Aleyna’nın ölüme sürüklenmesine sebep olduğu delillerin bulunduğu basına yansımıştır.

Toplum içinde ikinci Aleyna vakası olarak basına yansıyan Aleyna Betül Ağgül’ün şüpheli ölümü geçen yıl evinde ölü bulunan Aleyna Çakır olayına benzetilmektedir. Türkiye’de iş insanlarının direk ya da dolaylı olarak karıştığı bu tür olayların toplumdan gizlendiği veya cezasız kaldıkları kanısı mevcuttur.

Bu bağlamda;

1- Gökhan A ve oğlu Göktürk A’nın ifadelerinin alınıp bırakılmalarının gerekçesi nedir? Yargı üzerinde bir baskı var mıdır?

2- Kamu vicdanını derin yaralayan bu ölüm olayı intihar mı, öldürme midir? Bu konuda kamuoyu ne zaman bilgilendirilecektir?

3- Gökhan A’nın serbest bırakılmasının gerekçesi nedir? Bu işlemi gerçekleştiren hâkim hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır?

4- Bundan sonraki süreçte bakanlık olarak bu olayın takipçisi olacak mısınız?

5- Söz konusu benzer vakalarda iş insanlarının korunduğu iddiası doğru mudur?

6- Yargılama süreci hangi aşamadadır? Yargılamanın diğer aşamalarında kamuoyunun yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı hakkında kaygılarını gidermek için bir çalışmanız olacak mıdır

7- Aleyna Betül Ağgül’ün ölümü şüpheli bir ölüm olduğu halde klasik otopsi yapılmadığı doğru mudur? Doğruysa niçin klasik otopsi yapılmamıştır?

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık