ÜNLENDİ BARAJINDAN GELEN SU MUSLUKLARIMIZDAN AKIYOR

1 yıl önce
298 kez görüntülendi

ÜNLENDİ BARAJINDAN GELEN SU MUSLUKLARIMIZDAN AKIYOR

ÜNLENDİ BARAJINDAN GELEN SU MUSLUKLARIMIZDAN AKIYOR

17/10/2021

 

Tarım ve Orman Bakanlığı DSİ Genel Müdürlüğü Devlet Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü tarafından yapımı gerçekleştirilen Iğdır İçmesuyu Projesi tamamlandı. Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’in talimatları ile Iğdır merkez şehir şebekesine su verilmeye başlandı.
Iğdır’ın 2045 yılına kadar olan 26,80 milyon m3/yıl içme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyacı karşılanacak olan dev proje tamamlandı.
Iğdır ve civar yerleşiminin içmesuyu ihtiyaçlarının Ünlendi Barajından karşılanması için yaklaşık 160 km isale hattı ile gerekli içme suyu tesisleri (maslak, depolar, küçük sanat yapıları vb.) inşa edilmesi ve Iğdır İl Merkezinin, Tuzluca, Karakoyunlu, Aralık İlçelerinin, Hoşhaber, Halfeli, Melekli, Beldelerinin ve Taşburun yerleşiminin içme suyu ihtiyaçlarının Ünlendi Barajı’ndan karşılanması için yapılan çalışma tamamlandı ve şu anda çekilmekte olan Iğdır şehir şebekesinin bitimi beklenmeden Ünlendi suyu eski şebekeden halkımızın kullanımına sunuldu.

Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim yaptığı açıklamada: “Su şebekesi inşaatı ve arıtma tesisi işi tamamlanmış, Ancak Iğdır içme suyu hattının tamamlanması beklenmekteydi. Şehir şebekesinin bitimi biraz daha zaman alacağından bu süre zarfında eski şebekeden Ünlendi suyunu halkımızın kullanımına sunma kararı aldık ve ilk denemeyi yaptık. Eski şebekelere yüksek basınçlı suyu verdiğimiz takdirde hatlarda patlamalar olabileceğinden suyun basıncı düşürülerek halkımızın kullanımına verme kararı aldık.  Bu hafta itibariyle Ünlendi barajından gelecek olan suyu halkımızın kullanımına sunacağız. Ünlendi barajından gelen su arıtma tesislerimizde arındıktan sonra içilebilir düzeyde eski şebekeden verilecek ve sonrasında yeni şebekeyle dağıtımı sağlanacaktır.” Dedi.

Yıllardır içmek ve kullanmak zorunda kaldığımız arsenik oranı yüksek sudan nihayet kurtulduk.

Yeni şebekenin bitimini beklemeden eski şebekeden Ünlendi barajından elde edilen suyun halkın kullanımına verilmesi kararı yerinde bir karardır.

Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’i almış olduğu bu karardan ötürü tebrik ediyoruz.

Haber: Oğuzhan Şıktaş

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık