TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDAKİ ÜSLERİ

VE

ASKERLERİ

28/11/2019

1961 Anayasası’nın getirdiği özgürlük ve demokratik haklar ortamında sol ve anti emperyalist düşünce ve akımlar her alanda sahne aldı.

1965 ve sonrasındaki öğrenci hareketleri, özellikle de ABD aleyhtarlığı tavan yapmaya başladı.

6.Filoyu protesto gösterilerinden tutunuz,bankaların petrolün millileştirilmesi ve ABD üslerinin kapatılmasına kadar çok geniş bir yelpazede gösteriler yapılıyor ve yazılar dergiler kitaplar bildiriler yayınlanıyordu.

ABD -NATO üsleri tam bir hedef durumunda idi.Hele İncirlik’e giden generalimizin çok alt düzey bir subay tarafından üsse sokulmayışı, bu tartışmaları daha da alevlendirmişti.

Ayrıca bu üsler olası bir NAO-ABD, Sovyet -Varşova çatışmasında hedef olacak ve nüklear bumbalarla vurulabilecekti.

Türkiye risk altındaydı.Her ne kadar bu üsler Türkiye için Sovyet tehdidine karşı bir şemsiye olarak gösterilse de.

Bu yoğun eleştiriler karşısında Başbakan Demirel “Türkiye’de üs yoktur,tesis vardır” diyerek konuyu yumuşatmaya çalışıyordu.

O köprülerin altından çok sular aktı.

Türkiye ABD ve NATO’ya rağmen Kıbrıs’a asker çıkararak oradaki soydaşlarımızın katledilmelerine engel oldu.Hak hukkuklarını koruma altına aldı.

Derken Pakistan’a Afganistan’a asker gönderdik.Özbek general Raşid Dostum’u destekledik.Türkiye’de zaman zaman ağırladık.

Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra yakın çemberimizde olaylar hızla gelişti.Bosna Hersek,Arnavutluk,Azerbaycan gibi dost ülkelere de gerek NATO çerçevesinde v e gerekse ikili antlaşmalar gereği askerler gönderdik.Buralarda üsler kurduk.

Bu tarihimizin misyonu olduğu kadar, dost ve kardeş ülkelere el uzatmanın ve büyük birdevlet olmanın kaçınılmaz zorunluluğuydu.

Bir zamanlar başka ülkelere kapılarını açan, üs kurduran Türkiye, şimdi yabancı devletlerde üsler kuruyor askerler bulunduruyor.Yabancı üslere karşı çıkanlardan, bizim başka ülkelerdeki üslerimize itiraz edenler yok.

Demekki bakış açıları da zamanla değişiyor.

Nasıl değişmesinki, düne kadar Rusya dediğimizde hemen “Gomonostlar Moskova’ya” denilirdi.6.Filoyu protesto ettiğimizde Milli Türk Talebe Birliğinin mücahitleri, bu günkü Milli Görüşçüler bizlere VATAN HAİNİ diyerek saldırıyor, dövüyor ve hatta öldürüyorlardı.

Şimdi o kadrolar iktidardalar. Rusya ile can ciğer kuzu sarmasılar. Ve ticari ekonomik ve askeri alanda projeler geliştiriyorlar. ABD ise özellikle bu kesimler tarafından ŞEYTAN olarak nitelendirilmektedir.

Aşağıda sizlere Türkiye’nin üs kurup asker bulundurduğu ülkeleri ve askerlerimizin sayısını veriyorum. İlginizi çekeceğine eminim.

KOSOVA : 400

ARNAVUTLUK DENİZ ÜSSÜ : 124

LÜBNAN : 100

KKTC : 50.000

SUDAN : Suvadis Adası Türkiye ‘ye tahsis edildi

IRAK : 2900 (10 üs)

KATAR : 300

SOMALİ : 200

AZERBAYCAN : 70 üs ancak asker sayısı değişken

AFGANİSTAN : 2000

SURİYE : 5000 12 üs

BOSNA HERSEK     : 250

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir