Öğretmeni öldüren Irak’lı kaç sene yatar

12/05/2024

Türk Ceza Kanunu’nunda bir kişiyi öldürmenin cezası müebbet hapistir.  Bu katil de yargılanacak …’müebbet hapisle cezalandırılmasına…’ sözünü Hakimin ağzından duyacağız. Ama iş orada bitmiyor. Bizdeki kanunlar (daha önceki bir yazıda da sözünü etmiştim) bir gün bizim oğlanın da başına gelirse merhametiyle hazırlandığı için ….. müebbet hapisle cezalandırılmasına…. Sözünden sonra şunu duyacağız Hakimin ağzından…. TCK 31. Maddesine göre sanık 18 yaşını bitirmediğinden…….. Başınızı ağrıtmayayım sonuç olarak katil bu madde gereğince 12 sene ceza alacak. Evet 12 sene ceza alacak. Bir de iyi hal indirimi var. Kıravat, takım elbise  ile gelenlere yapılan bir indirim algısı var insanlarda. Hakim bu indirimi de uygularsa ceza 10 seneye düşecek.

 

İstinaftı temyizdi derken ceza kesinleşecek. Şimdi sırada merhametle hazırlanmış başka bir kanun  var, kısaca İnfaz Kanunu olarak bilinir. Buna göre aldığı cezanın üçte ikisini yatarsa cezası bitecek. Yani… yani Cezası 10 yıla inmişti bunun üçte ikisi 6 yıl 8 ay yapar. Bu süreyi yatınca tahliye olacak.

 

Durun bitmedi. İşin başka incelikleri de var. Cezası 6 yıl 8 ay demiştik ya,  bunun 1 ayını kapalı ceza evinde geçirecek sonra açık cezaevine gönderecekler. Açığın Kapalıdan en önemli farkı şu : Her üç ayda bir hafta izne çıkacak. Sonra cezasının tamamlanmasına 1 yıl kala denetimli serbestlik uygulaması ile tahliye edecekler.

 

Sonuç olarak Iraklı katil bir kişiyi öldürdüğü için toplam olarak 5 yıl 8 ay hapis yatacak. Geçmiş olsun Türkiye. Geçmiş olsun Öğretmenler. Vicdanımız rahatlayabilir artık. Katil cezasını aldı nasılsa.

 

Hayati Demir

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir