Iğdır Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından akademik ve idari personel ve öğrencilere yönelik olarak sigaranın zararları ve bırakma yöntemi ile ilgili eğitim verildi.

Eğitime Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Genber Kerimli, Yüksek Okul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ömer Faruk Bayraktutan akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. Eğitim akademik ve idari personel ile öğrenciler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılandı.

‘Sigara kullanımından dolayı her yıl binlerce insanı kaybediyoruz’

Aile Hekimi Uzmanı Dr. Abdulkadir Kaya tarafından verilen eğitimde, sigaranın zararları ve bırakma yöntemleri anlatıldı. Sigaranın zararları hakkında bilgiler veren Kaya, “sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve yüksek oranda nikotin içerdiği için bağımlılık yapma potansiyeline sahiptir. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması, zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Dolayısıyla kanser ve daha birçok sağlık sorununa sebep olmaktadır. Türkiye’de sigaradan kaynaklı yılda 100 bin ölüm gerçekleşiyor. Türkiye’de 18 yaş üstü sigara içimi yüzde 27 civarındadır. Sigara, içenlerin yarısını öldürmektedir. Her yıl dünyada 4 milyon ölüm sigara nedeniyledir. Dünya Sağlık Örgütü, sigaranın kanser için en önemli risk faktörü olduğunu açıklamıştır. Tüm kanserlerin yüzde 22’sinden sigara sorumludur. Her 8 saniyede bir kişi sigaradan ölmektedir” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Genber Kerimli ise, sigaranın maddi ve manevi olarak insan sağlığına verdiği zarara dikkat çekmek için sigara kullanan personelimize farkındalık oluşturmak, sigaranın insan üzerindeki bilincini geliştirmek ve bu illetle herkesin mücadele etmesi için böyle bir eğitime ihtiyaç duyduklarının mesajını verdi.

Eğitim sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Genber Kerimli tarafından Aile Hekimi Uzmanı Dr. Abdulkadir Kaya’ya teşekkür belgesi verildi.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir