MUTABAKAT  METNİ  RAHATLATTI

02/02/2023

İlk defa yurttaşın hayatına dokunan bir hükümet programı sunuluyor, kamuoyuna.  Efendim, laiklik gibi,Kürt sorunu gibi, tarikatlar gibi,NATO gibi temel sorunları görmüyoruz, diyenler oluyor.  Bundan önceki seçimlerde hep gördük; demokrasi,insan hakları,temel özgürlükler gibi evrensel değerler havada uçuşur, seçimden sonra unutulur/unutturulur gider.

Mutabakat Metni;

Mülakatı kaldıracak.Yıllardır nice gençlerimizin hakkı yenildi.  Canına kıyanlar oldu.  Bazılarının sınav yolunda saçına aklar düştü.

Yolsuzlukla mücadele edilecek;”bey tül mal”den çalınanlar geri getirilecek.  Nice yıldır ülke insanının emeği birlerini milyarder etmek yolunda kullanıldı.  Boğazımızdan keserek ödediğimiz vergiler bir azınlığın lüksü-şatafatı için kullanıldı.  Sömürünün odağı tarikat-siyaset-mafya tezgahının dağıtma hedefini hiçbir hükümet göze alamadı.

Hukukun üstünlüğünü sağlayacak.  Ülke insanının en çok da adalete ihtiyacı var.  Yargının, hukukun egemenlerince göz göre göre  kendi çıkarlarınca kullanılması vicdanları sızlatmaktadır.  Egemen güçleri kayırsa da Burjuva hukukun hâkim kılınması toplumsal düzenin ön-şartıdır.

Partizanlığın önünün kesilmesi, YÖK’ün kaldırılarak lise düzeyine inmiş üniversitelere çeki düzen verilmesi,liyakatın öne çıkarılması,  eğitim ve sağlığa orta ölçekli dokunuşlar ülkenin önünü açacak olgulardandır.

Muhalefet-iktidar olursa- bu vaatleri gerçekleştirebilir mi?  Kanımca Mutabakat Metni’nin en tutarlı tarafıdır; 6lı Masa sözünü yerine getirecek hedefleri önüne koymuştur.  Belki tümüyle gerçekleşmeyebilir, ancak belirgin ölçüde mesafe alınması ülke için önemsenecek bir kazanç olacaktır.  Atalar sözüdür;azı bulamayan çoğu bulamaz.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir