22/03/2020

 KORONA VİRÜSÜ YÖNETİCİLERİMİZ ve İNSANLARIMIZ

Bursa’dan döndüğümde korona virüsünün etkilerini ve alınan önlemleri bir gazeteci ve entelektüel olarak yakından izlemeye başladım.

         Valilik bu bakımdan son derece duyarlı ve etkin önlemler alarak halkın sağlığını koruyor. Boş yere Devlet Baba –Devlet Paşa denmiyor valilere.Tam bir Devlet Baba titizliği ile davranıyor.Tabii bağlı birimlerde ellerinden geleni yapıyor.

         Belediye Başkanlığı da görüp izlediğim kadarıyla canla başla gayret gösteriyor. Halkın sağlığı için çaba sarf ediyor.Kısıtlı v e sınırlı imkanlar ile ellerinden geleni yapıyorlar.

         İnsanlarımızın da ekseriyetle öneri ve yaptırımlara uyduklarını görüyorum.

         Ne var ki kimi kendini bilmezler, umursamazlar ya da her şeyi tevekküle ve ilahi takdire bağlayanlar ile fırsatçılar ne yasak dinliyor ne kendi sağlığını düşünüyor ne de toplumu.

         Uzmanlar ve yetkililer her vesile ile uyarıyorlar. Sağlığınıza ve temizliğe dikkat ediniz. Sık sık ellerinizi yıkayınız. İnsanlar ile temastan kaçınınız. İnsanlardan uzak durunuz. Kısaca kendinizi izole ediniz.

         Bu işin şakaya, ihmale gelir bir tarafı yok. Hem de hiç yok. Bakın ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya devlet ve hükümet başkanları hemen her gün halkın karşısına çıkıp olanları bütün çıplaklığı ile anlatıyorlar.Bizim yöneticilerimiz de.Sayın Cumhurbaşkanı, Sağlık Bakanı, İçişleri Bakanı ve diğer yetkililer de gerekli açıklamaları yapıyorlar.Ve hepsi TEMİZLİK VE EVDE KAL diyorlar. Çünkü virüs geometrik olarak artıyor. O da bir canlı. Yaşamak için insanların ciğerine yerleşmek istiyor.

         Biz gereken önlemleri alırsak işte o zaman bize bir şey olmaz.

         Bunun içinde Hükümetin, Sağılık Bakanlığının taşrada ise Valiliğin ve Belediyenin öneri ve tedbirlerine insan olarak uymalıyız.

         Bir iki ay dışarı çıkmasak kıyamet kopmaz. Kahveye gitmesek, kalabalık yerlerde bulunmasak hiçbir şey olmaz. Ama aksi halde maazallah yakalandığımızda en azından 14 gün tecritte kalmanın zorluğunu, eziyetini,riskini düşünelim.

         Facee ve benzeri ortam da ahkam kesenlere, gereksiz, yerli yersiz yorum yapanlara itibar etmeyelim.Ve hele saçma sapan ilaç ve dua tavsiye eden şarlatanlara asla itibar etmeyelim.Bilime,bilim adamlarının dediklerine kulak verelim.Uzman doktorların dediklerine itibar edelim.

Bu devlet yüce ve gelenekleri olan, köklü bir devlettir. Dolayısıyla öneri ve yasaklarını harfiyyen yerine getirelim.Uyalım. Uymayanları uyaralım. Bu hepimizin sağlığı için bir görevdir. Her şeyi yetkililerden beklemeyelim. Zira onlar her yere her zaman ulaşamayabilirler. Vatandaş olarak sorumluğumuzu bilelim. Gerekirse ALO 112-155-156 yı arayarak yurttaşlık bilinci ile hareket edelim. Kendimiz için, çocuklarımız için, sevdiklerimiz için bunu yapalım. Halkçı, milliyetçi, inançlı olmanın bu günler için olduğunu hatırlayalım.

         Fırsat su fırsat diyerek üç kuruş fazla para kazanmak uğruna bir Iğdır’ı güç durumda bırakmayalım.

         Bu zor günleri aşacağız elbette. Bir tatsız hatıra ve bir karakura düşü olarak kalacak ama vicdanlarımız rahat olmalı.

         Valilik, Belediye,Sağlık Teşkilatı, Emniyet ve Jandarma gece gündüz demeksizin çalışıyor. Onlara kolaylık sağlamak görevimizdir. Hani deriz ya “Devlet Nerede?” Peki ya vatandaş nerede? Onun hiç mi görevi ve sorumluluğu yok.

         O sorumluluk yetkililerin öneri ve yasaklarına uymak ve uymayanları uyarmaktır.

         Valilik ve Belediyeden zaman zaman basın toplantıları yaparak bu konudaki gelişmelerden bizler aracılığı ile kamuyu bilgilendirmelerini bekliyorum. Bu tür toplantılar puslu hava bekleyen, toplumda korku ve panik havası yaratmak isteyen densizlerin, bencillerin ya da cehaletlerinden böyle yapanların kirli ve yersiz propagandalarının önünü keser.

         Korkmayacağız. Evhama kapılmayacağız Ama asla tembelliğe vurdumduymazlığa kapılmayacağız. Ve hele “Bana bir şey olmaz “zırcahil kuru kabadayılığından ya da tevekkül teslimiyetçiliğinden uzak durarak gerekli önlemleri alacağız. Tavsiyelere uyacağız.

         Başka bir yolu yok bu işin.

         Koronasız, sağlıklı huzurlu günler dilerim.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir