İsrail Güvenlik Akademisi: “Batı Azerbaycan, şimdiki Azerbaycan Cumhuriyeti’nin tarihi toprağıdır”

3 hafta önce
71 kez görüntülendi

İsrail Güvenlik Akademisi: “Batı Azerbaycan, şimdiki Azerbaycan Cumhuriyeti’nin tarihi toprağıdır”

İsrail Güvenlik Akademisi: “Batı Azerbaycan, şimdiki Azerbaycan Cumhuriyeti’nin tarihi toprağıdır”

09/01/2023

Ermeniler, Batı Azerbaycan’ı kendilerinin yapmak için Azerbaycan toplumuna karşı ciddi savaş suçları işlediler.  Ermenilerin uyguladığı etnik temizlik politikasının bir sonucu olarak Batı Azerbaycanlılar buradan deport edilerek zorla çıkarılmıştır.

Batı Azerbaycan’ın toprakları yani Zengezur, Göyça ve Erivan toprakları eski Azerbaycan’dır.  Tarihsel kaynaklar Çarlık döneminde Ermenilerin topluca ve kasıtlı olarak buraya nakledildiğini ve Çarlık imparatorluğu için etnik bir destek yaratıldığını gösteriyor.  Rus Çarı I. Petro ile başlayan bu politika, Sovyet-Bolşevik hükümeti döneminde daha da ciddi bir şekilde devam etmiş ve Sovyet hükümetinin Ermeni yanlısı politikası sonucunda Batı Azerbaycan toprakları yasadışı bir şekilde Ermenilere, yani Ermenilere verilmiştir. , Azerbaycan’ın bu toprakları üzerinde, Ermenistan’ın şu anki devleti Sovyet hükümeti tarafından oluşturulmuştur. .  Ancak hiçbir tarihsel kaynak, burada eski Ermeni varlığını ve tarihte herhangi bir Ermeni devletinin varlığını doğrulamamaktadır.  Yani Batı Azerbaycan topraklarının Azerbaycan’a ait olduğunu tüm tarihi kaynaklar ispatlamaktadır.  Ancak Ermenilerin şovenist ve etnik temizlik politikası sonucunda Batı Azerbaycan’da Azerbaycan’ın izleri yok edilerek yok edildi.  1988 yılından itibaren bu bölgelerde yaşayan Batı Azerbaycanlılar zorla ve askeri güç kullanılarak ata topraklarından kovularak ermenilerin etnik temizlik politikasının kurbanı oldular.  Batı Azerbaycan, şu anki Azerbaycan Cumhuriyeti’nin tarihi bölgesidir.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in 24 Aralık 2022 tarihinde Batı Azerbaycan toplumu ile görüşmesi ve Batı Azerbaycan toplumu idari binasının açılışı son derece anlamlı bir olaydır.

Batı Azerbaycan’da yaşayan Azerbaycanlılar büyük baskılara‚ ağır zulüm ve saldırılara maruz kaldılar. Ermeniler orada yaşayan azerbaycanlılara karşı soykırım politikası uygulamışlardır.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Batı Azerbaycan konusundaki görüşlerine siyasi desteğimizi ifade ediyoruz.  Azerbaycan, Batı Azerbaycan meselesinde meşru taraftır.  Zengezur, Göyça, Erivan toprakları Azerbaycan’ın tarihi topraklarıdır.

Azerbaycan devletinin attığı her adımı destekliyoruz, Batı Azerbaycanlıların haklarının korunmasında Azerbaycan devleti ve halkının yanında olduğumuzu beyan ediyor, ermenilerin şovenist ve etnik temizlik politikasını, etnik temizliği şiddetle kınıyoruz. 1988-89 ve sonrasında ermeniler tarafından tüm Azerbaycanlılara karşı gerçekleştirilen soykırım ve politikasını ulusal ve ırksal temelde işlenmiş ciddi bir savaş suçu ve terör eylemi olarak görüyoruz.

 İsrail Güvenlik Akademisi

 Kafkasya üzre Azerbaycan

 Cumhuriyetindeki Bölgesel Şube Temsilciği

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık