Iğdır’ın Atıl Tarım Arazileri Üretime Kazandırılıyor

1 yıl önce
122 kez görüntülendi

Iğdır’ın Atıl Tarım Arazileri Üretime Kazandırılıyor

Iğdır’ın Atıl Tarım Arazileri Üretime Kazandırılıyor

13/07/2021

Tarım ve Orman Bakanlığının başlatmış olduğu atıl tarım arazilerinin tarıma kazandırılması projesi kapsamında Ülke genelinde çalışmalar yapılmakta olup, bu çalışmalar Iğdır’da da ilgili teknik personelce yürütülüyor.

Iğdır bu kapsama alınmamasına rağmen İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU’nun talimatlarıyla Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüğü 2020 Ağustos Ayında çalışmalara başlayarak, Iğdır genelinde bulunan hazine arazilerinin köy köy, mahalle mahalle tespitini gerçekleştirdiği belirtildi.

Bu kapsamda üreticilerden gelen talepler doğrultusunda teknik ekiplerce Aralık İlçesi Karşıyaka,  Aras ve Ortaköy Mahallelerinde bulunan ve hazine toplam alanı 2.975,645 dekar olan 4 parselde çalışmalara başlandı.

Konu ile ilgili olarak İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Aralık Kaymakamlığı ile toplantılar düzenlenerek, bu alanların üretime açılması için yoğun bir çalışma başlatmış olan İl Müdür YOLCU; ”Tuzluca İlçesinde 2020 yılında 39 parselde yaklaşık 208,613 dekarlık bir alanda buğday üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu yıl ise aynı bölgede 17 parselde 100 dönüm alanda buğday üretimi ve diğer alanlarda çiftçiler yem bitkisi üretmiştir. 2021 yılı içerisinde yaklaşık toplam alanı 2.975,645 dekarı bulan atıl tarım arazisinin tarıma kazandırılması, hem ilimiz hem de ülke ekonomisine büyük bir katkı sunmanın yanında onlarca topraksız veya az topraklı çiftçiye ve beraberinde ailelerine ekonomik bir kazanç kapısı olacaktır” şeklinde açıklamada bulundu.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık