HANİ IĞDIR’DAN İPEK YOLU GEÇECEKTİ?

Doğu Anadolu Bölgesinde  Kars merkez şehir olacak, Ardahan ve Iğdır bu merkez şehirle bağlantılı olacaktı. Böylece; Kars ili bir taraftan demir yolu ile Tiflis üzerinden Azerbaycan’a (Bakü’ye) diğer yandan ise; aynı şekilde Iğdır üzerinden Nahçivan’a bağlanacak; doğu  Anadolu’nun makus talihi bu yolla değişebilecekti belki.

Bu hatlardan; “Kars- Tiflis- Bakü demir yolu” hattının tamamlanmak üzere olduğu, bir yıl içinde hizmete girebilecek noktaya geldiği konuşulmaktadır.  Ancak; daha önce ipek yolunun ikinci ayağı olan;  “Iğdır –Nahçivan hattı” ile ilgili  hiçbir çalışma göremediğim gibi, medyada da bu konuda en ufak bir bilgi kırıntısına rastlamamaktayım.

Doğunun en doğusunda, nüfusu hızla artan ancak; ekonomisi aynı hızla büyümeyen Iğdır’ın bu projeye (İpek Yolu) ve bu proje ile birlikte “Serbest Bölge” kurulmasına çok ihtiyacı var… Aksi takdirde,  bölgede çoğalmakta olan işsizlik sosyal sorun ve sıkıntıları ortaya çıkaracaktır.

Bir de, ülkemiz kaynaklarımızın önemli bir kısmını uzunca bir süredir Suriyeli Konuklarımız için kullandığımız bilinmektedir. Oysa Ülkemizin doğusunda, bu ara Iğdır da; nüfus artışının yüksek, yatırımın yok denecek kadar az, hayatın git gide zorlaştığını bilinmektedir. Komşumuz İran’dan günübirlik ziyaretçilerin alış- veriş yoluyla yarattıkları sınırlı ekonomik hareketlilik de olmasa kentte kuş uçmayacak…

Ekonomisi bozuk, işsizliği yüksek olan kentte varlıklı da olsa hiç kimsenin mutlu olamayacağı bir gerçektir. Bunun için İpek Yolu hattının Iğdır’dan geçmesi ve üç ülkeye komşu olunan  Iğdır’da bir “Serbest Bölge kurulması”  başta bu Kentimiz olmak üzere; bölgemizde ve kısmen ülkemizde bir rahatlama yaratabilecektir.

Hem bu ekonomik rahatlamayla; Suriyeli kardeşlerimize biraz daha fazla kaynak ayırma imkan ve fırsatını da elde etmiş olabiliriz. Ne dersiniz? Hiç değilse, Suriyeli kardeşlerimiz için bu iyiliği yapalım…

Iğdır’da yayımlanan gazetelerimizin bu konuya ilgi göstermelerini bekleyen sadece ben değilim bilmelerini isterim…

Güzel yurdumuzun en batısından; doğduğum, gönül bağımın bulunduğu topraklara, Iğdır’a selam ve sevgiler…  11.11.2019

                                                                                            İslam ÇANKAYA

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir