17/12/2019

GELECEK  PARTİSİ

Cuma günü kuruldu.  Cumartesi sabahı uyandım ki, kentin ana caddelerinin tamamına Gelecek Partisi’nin tanıtım panoları asılmış.

Tanıtım panoları sade, ancak anlamlı.  “Gelecek” sözü “Ge-le-cek” biçiminde, heceler alt alta konulmuş ve sonu ünlendirilmiş.  Bu haliyle iktidar hedefi netlikle belirtilmek istenmiş.

Tanığı olduğum etkinlik Iğdır gibi ülkemizin en doğu köşesinde gerçekleştirildiğinden hareketle, tanıtımın tüm ülkenin illerinde ve büyük ilçelerinde yapıldığını söyleyebiliriz.  Yeni kurulan bir parti için şaşırtıcı bir hamle.

Sırf bu beklenmedik tanıtım atağından yola çıkarak, Parti’nin yapısal kimliğiyle ilgili bir kısım bilgiler edinmek mümkün.

Bir kere Parti’nin bünyesinde güçlü bir propaganda ekibi bulunmaktadır.  Böylesine ülke çapında bir organizasyonu gerçekleştirmek başlı başına önemli bir niteliktir.  Tabii ki, bu bir günde hazırlanmış değildir. Haftalar süren bir hazırlığın ürünüdür.  Belli ki, daha birçok olgu daha önceden tasarlanmış, hazırlığı yapılmıştır.

Bu tür ülke çapında organize işleri yapmak küçük bir parti gurubunun işi değildir; nispeten kollarını ülke sathına yaymış, bir altyapı oluşturulmuştur.  Gelecek Partisi’ne AKP cenahından bir teveccüh vardır ve bu eğilim kendini zaman içinde belli edecektir.

Böylesine yaygın bir propaganda eylemi parasal olarak milyonları bulan bir maddiyat demektir.  Rahatlıkla söylenebilir ki, Gelecek Partisi’nin arkasında güçlü bir mali sermaye vardır.  Bu noktada  orda burda dillendirilen “sermaye desteği” olgusu gerçeklik kazanmaktadır.  Bir kısım sermaye çevreleri AKP’den yüz çevirmiş, yeni siyasi rüzgarlarla yelkenleri doldurmak niyetlidir.

Tanıtım eyleminin dışında olaylardan hareketle, Gelecek Partisi ile ilgili pek de beğenilmeyen bir noktaya dikkati çekmek gerekecek.  Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP Genel Başkanı Erdoğan’la polemiği sırasında-imalı yolla olsa da-iktidarın yakınlarını kayırdığını anımsatan sözler sarfetmiştir.  Buna göre; Davutoğlu Başbakanken birtakım usulsüzlüklerden haberdar olmuş, ancak sessiz kalmıştır. Bu bakımdan tanıtım logosundaki “HUZUR GÜVEN” vaadinin “Güven” kısmının inandırıcılığı inandırıcı olmamaktadır.

Peki seçmenin Gelecek Partisi’ne ilgisi ne derece olacaktır?  Özellikle AKP içindeki siyasi rantın dışına itilmişler ve AKP iktidarına öfkeli halk, Parti’yi AKP’den kurtulmak vesilesi görmektedir.  “Hele bunlardan kurtulalım, gerisini sonra düşünürüz” görüşü, Parti’ye yaklaşımı beslemektedir. 

Kısa vadeli, sonu gözükmeyen seçenekler hala seçmenin tercihidir.  Darısı köklü ve kalıcı dönüşümleri hedefleyen yeni partilerin başına!

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir