07/07/2021

EMEKLİNİN  AHI

Ne kadar ahvah etseler bu siyasi iktidar emekliyi gözden çıkarmış; onlara ömürlerinin son yıllarında insanca yaşatacak koşulları sağlamaya niyeti yok.

Oy kaygısı mı?

Öyle bir kaygı yok.  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu seçim dönemlerinde emekliler üzerinden ne kadar hesap yapsa da tutmuyor. 

Bugün Akbük’ün pazarı.  Alışverişten dönüyorum, yol üzeri iki tanıdık emekli siyaset üzre tartışıyorlar.  Bir CHP’li öteki AKP’li.  CHP’li olan pahalılıktan dem vurarak karşıdakini ikna etmeye çalışıyor.  Muhatabı yalnuzca gülümsemekle yetiniyor.

Tesadüf bu ya, yine iki tanıdık emekli ve yine konu siyaset.  Diyalog ilginç:

-Vallahi arkadaş, kasaptan 250 gr et istemeye utanıyorum.

-Ama yine seçim zamanı oyunu AKP’ye veriyorsun.

-Ne yapayım, namaz kılıy.

Bir kısım emekli için geçim başka, siyaset bir başka.

Ülkemde en düşük ücreti emekliler alıyor.  Ve de ekonomik sıkıntılardan en çok o etkileniyor.  Tüketimde en zorunlu olanlardan başka bir nesne tüketmiyor.  Tükettikleri de en ucuzundan ve en kalitesiz olandan.  Çoğu emekli için tatil yapmak hayal bile değil.

Oysa bu insanlar zamanında iyi kötü bir işte çalışmışlar.  Memleketin yükünü bir süreliğine omuzlarında taşımışlar.  Onlara reva görülen bu tutum hiç de insanca değil, vicdani de değil.  Avrupa’nın emeklisi bizim sahil beldelerinde villa alıyorlar, akşamüstleri guruplar halinde bir mekanda oturup , biralarını yudumlarken gün batışını seyre koyuluyorlar.

Hani büyüklerimize olan sorumluluğumuz, hürmetimiz?  Sözle olmuyor, siyasetçi beyler.  Emeklilerimizin tek “lüksü” park köşelerinde vakit öldürmek.

Emeklinin ahıtutacak mı?

Yoksa benim emeklim; “Ah ile vah ile geçti bu ömrüm” şarkısını söylemeyi sürdürecek mi?

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir