BAŞKANIN KARNESİ

          Öğretmenliğimden kalma bir alışkanlık olsa gerek.Siyasilerin bazen bürokratların, ama çoğu kez seçilmişlerin icraatlarını değerlendirir ve onlara karne veririm.Hangi konularda başarılılar.Hangi konularda ufukları ve öngörüleri geniştir ve ne ölçüde verdikleri sözleri tutuyorlar.Bu ve benzeri kriterlere göre not verir ve sınıfı geçip geçmediklerini aleni bir biçimde yazarım.

          Başkan Yaşar Akkuş ve Eylem Çelik seçildikleri ilk bir ayı kutlama, belediyeyi ve personeli tanıma ayı olarak es geçiyorum. Geriye kalan altı ayı değerlendirmeye alacağım.

          Başkan Yaşar Akkuş’un ifadesine göre ilk iki ay böyle geçti.Bu zaman israfıdır ama yapacak  pek bir şey de yoktur. Bu nedenle değerlendirme dışında tutuyorum. İnsanımızın yapısı, tutumu bu. Başkanlarda makamlarına gelecekleri kovamayacaklarına göre.

          Seçildikten sonra, çok hızlı ve yoğun bir tempoda çalışmaya başladılar.Partiden, meclisten, gazetecilerden, muhtarlardan ve halktan aldıkları duyum, öneri ve beklentilere hep olumlu yaklaşıp, çözüm aradılar ve yaptılar.Bu güzel ve yerinde bir tutum.

          Yılların kangren olmuş Haydar Aliyev Parkına neşter vurup boşalttırmaları fevkalade önemli ve başarılı bir çalışma.

          Sanayi Sitesini asfaltlamak bir diğer başarılı çalışma.

          Buna paralel olarak kendinden önceki başkanlarca yapılmış asfalt v e parke çalışmalarını aynı ve artan tempoda sürdürmesi ve bakım onarımları yapması başarı hanelerine yazılacak diğer çalışmalar.

          Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, hayvan barınağına işlerlik kazandırılması,festival, mevlitlerde ikramlar, muhtarlarla, gazetecilerle sık sık bir araya gelerek istek öneri ve şikayetleri dinlemek, fide, çiçek üretmek ve bunları şehirde dikmek, çöplerin muntazaman toplanması, konteynırların dezenfektesi ve daha niceleri .

          Ancak benim hem takdir edip hem de yetersiz ya da pek adil bulmadığım konu KALDIRIMLAR VE  SERGİCİLER.

          Kuyumcuların ve diğer yerlerdeki sergicilerin dağıtılması ve yasaklanması. çok ama çok önemli ve güzel ve başarılı.Ama her yerde aynı uygulama olmadığı için adil olmadığını düşünüyorum.Bunu başkanla konuştuğumda peyder pey ele alacaklarını ve her yere uygulayacaklarını söylemesi bu adaletsizliğin giderilmesi açısından umut verici.

          Başkanın bir diğer beğendiğim yönü kararlı ve geri adım atmayarak siyasi irade olarak personelinin arkasında durması ve uygulamaları bizzat göğüslemesi.Bu bir yönetici için olmazsa olmaz altın kuraldır.

          Semtler arası eşitsizliğe uzun vadede çözümler araması bir başka beklenti.Bu ha deyince olacak bir iş değil ama şimdiden çalışmak gerek.

          Örneğin şehir merkezinde tıkanıklığa yol açan Valilik binası ve diğer bir çok resmi kurumun Cumhuriyet Mahallesine taşınması bu mahalleye canlılık getirip değer kazandıracaktır.

          Başkanların güleç,herkese kapılarının açık olması sempatik ve nazik oluşları bir diğer artıları.

          Devletle kavga yerine barışık olup Iğdır’a hizmet vermede önemli bir yaklaşımdır.Yapılan doğrudur.

          Ne var ki testiyi su doldurup getiren ile testiyi kırmak için olanca güçleriyle mücadele edenlerin tarafsızlık adına bir tutulmaları siyaseten,particilik ve yönetim adına geleceğe ilişkin olarak yanlıştır.Yasa ve uygulamalar önünde insanlarımıza eşit davranmak elbette ki hem güzel hem zorunluluk olup, saygıya ve takdire değer bir yaklaşımdır.Ama dün daha seçimi kazanmadan şehrin altını üstüne getirip zafer nidalarıyla insanları tazyik altında tutanlar ile, riske girip kendilerine oy ve destek verenlerin aynı terazide tartılmaları zafiyettir.

          Benim bakış açımdan belki de tek yanlış olan budur. Dolayısıyla not verdiğimde 8,5 ten dokuz verip bir notu bu zafiyetten kırıyorum.

          Bu değerlendirmeler ışığında kendilerine ve ekibine başarılar diliyor, böylesi güzel çalışmaları devam ettiği sürece kendilerine elimden geleni sonuna kadar zorlayarak destek olacağımı alenen bildiririm.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir