Güncelleme: 12/12/2019

BANA KİM MASAL  ANLATACAK

20/NİSAN/2011

Babam ailenin okumuş,kültürlü bir önderiydi. Zamanın Revan ortaokulu mezunu, aristokrat, kalburüstü birisiydi. Dolayısıyla ailenin devlet katında her türlü işlerinin takipçisi olur, çözüm arar yönlendirirdi.Bu nedenle de aile üyeleri de babama ayrı bir saygı duyar onu her zaman baş tacı ederlerdi.

                Evimizin Iğdır’da merkezde,bu günkü Rektörlük binasının yerinde olması nedeniyle  köylerdeki akrabalarımızın uğrak ve konak yeri idi.

                Küllük köyünden Şefika (GÜNEŞ) bibim-halam bize geldiğinde bayram ederdim. Özellikle kış günlerinde gelirlerdi. Zira yazın ekin dikin nedeniyle onlar gelemez tersine biz giderdik.

                Hiçbir eğlencenin olmadığı o uzun ve kasvetli gecelerimize Şefo bibim renk          v e çeşni katardı. Ben gider bir kedi gibi ayaklarına dolanır, dizine oturur, Şefo bibi bana masal anlat diye tuttururdum.

                Beni hiç kırmazdı. Masal repertuarı da pek zengindi. Bana öylesine sürükleyici, etkileyici, öğretici ve uzun masallar anlatırdı ki bibimin bizden gitmesini hiç mi hiç istemezdim.

                O’nun bana anlattığı masalları gün gelecek Gazi’de okurken sınıfta hocalarımızla tartışacak ve ileride öğretmenliğimde konu gereği sınıflarda ben o masalları anlatacak ve öğrencilerimle tartışacaktım.

                Bibimin masalları hep peri padişahının kızı ya da oğlu üzerineydi. Hepsinin finali mutlaka iyinin, güzelin zaferi ile sonuçlanırdı. Ama ara bölümlerinde acı, hasret, zulümde olurdu ama masal kahramanı illaki başarıya ulaşırdı.

                Bir keresinde bir rüyamı bibime anlatmış ve onu tabir etmesini yorumlamasını istemiştim. O da rüya yorumlamak zordur. Kendisine bir çuval fındık, bir çuval ceviz almam gerektiğini, o bunları yiyip bitirdikten sonra benim rüyamı yorumlayabileceğini söylemişti de, tabii çocuk aklı ile espriyi kavrayamamıştım.

                Günler yıllar geçti. Büyüdük. Evlendik. Köye çocuklarımla gider üç beş gün kalırdım Şefo bibimlerde.Tatil yapardık.

                Merhum Beytullah enişte ise tam bir kabadayı ve racon adamı idi. Üzerime titrer bizi ağırlamak için elinden geleni yapardı. Buna bağlı olarak da bütün Güneş taifesi bana ayrı hürmet ve saygıyı gösterirdi. Küllük köyü benim için bir tatil beldesi idi. Geniş büyük kaysı bahçeleri, DSİ kanalında yüzme ve güneşlenme pek doğal bir dinlenme ortamı sağlardı.

                Yıllarca bana masal anlatan Şefo bibim bu seferde hiç üşenmeden ilenmeden benim çocuklarıma masal anlatırdı. Onları da pek sever ilgilenirdi. Cebinden hiç şeker eksik etmediğinden çocuklarıma ikram eder, gönüllerini hoş tutardı.

                Şimdi o bibim yok artık. Dün hayata veda etti.

                İçimden bir şeyler koptu. Geçmişim gölgelendi. Çocukluk hatıralarımın temel direklerinden olan bibim yoktu artık.

                Ağlamak, bağırmak, haykırmak istedim ama yapamadım. Onun 95 ini aşan yaşamı boyunca herkese güleryüz gösteren fıtratı,  adı gibi ŞEFKATLİ oluşu, çilekeş ama kanaatkar tipik bir TÜRK annesi olması, iyi çoçuklar torunlar yeğenler yetiştirmesi ve arkasında mutlaka çok güzel iyilikler, sahavetler bırakarak bu dünyadan göçmesi benim teselli kaynağım oldu.

                Ve gözyaşlarımı içime akıttım. Ağlamadım.

                Günümüzde ne masallar var artık. Ne de onun gibi tatlı masal söyleyicileri.

                Seni çok ama çoook arayacağım Şefika bibi.

                Eminim o dünya varsa sen orada yine o güleç yüzünle,o tatlı sesinle,o  namuslu,müşfik masum yaşamınla Behişt’tesin.

                Ben bu kahrolası dünyada senin yokluğuna alışmaya çalışacağım.

                Keşke anlattığın masallardaki gibi olsaydı bu dünya. Ve o dünyadan gelip saçlarımı okşasaydın, bana şeker verseydin, masal anlatsaydın aziz bibim.

                Hiçliğe yokluğa gitsen de sen bizler için dünya tatlısı bir bibi, bir nine, bir canlar canısın.

                Oyalı işlemeli  yazmanla, yüzünden eksik olmayan tebessümünle eminim cennette melekleri bile kıskandırırsın.

                Seni hep arayacağım, hep özleyeceğim.

                Nur içinde yatasın aziz bibim.

NOT BİBİM: KÜLLÜK EŞRAFINDAN BEYTUTLAH GÜNEŞ’İN EŞİ

                          Memet-Halil-Kalemzer’in anneleri

                          Avukat-Siyasetçi Gündüz Güneş’in ve Milli Sporcumuz Çetin Güneş’in babaanneleridir.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir