Alternatif Ürün Yetiştiriciliği Projesi Kapsamında Patates Ekimleri Başladı.

2 yıl önce
305 kez görüntülendi

Alternatif Ürün Yetiştiriciliği Projesi Kapsamında Patates Ekimleri Başladı.

12/03/2020

Alternatif Ürün Yetiştiriciliği Projesi Kapsamında Patates Ekimleri Başladı.

Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce patates yetiştiriciliğini teşvik amaçlı yapılan çalışmalar sonucunda patates yetiştirmek isteyen çiftçilere 9.4 ton patates tohumu dağıtıldı.

Proje kapsamında alınan patates tohumları İl Özel İdaresi kaynaklarından %50 hibeli olarak çiftçilere dağıtımı yapıldı. Ayrıca patates ekim makinesi ve patates hasat makinesi da İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce alınarak patates ekimi yapacak olan çiftçilerin hizmetine sunuldu.

Destek kapsamında % 50 hibeli patates tohumlarından alan Küllük Köyünde çiftçilik yapan Taner GÜNEŞ’in tarlasında da patates ekimi yapıldı. Patates ekimine İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ katıldı.

 Çiftçilere bereketli ve bol kazançlar dileyen İl Müdürü Özkan YOLCU; “Üreticilerimiz İnşallah emeklerinin karşılığını da hasat dönemi fazlasıyla alırlar. Bizler de teknik ekiplerimiz olarak her daim yanlarındayız. Üretici çiftçilerimize hayırlı ve bereketli olsun. Tarım ve hayvancılık alanındaki proje çalışmalarımız İl Müdürlüğü olarak bizlere tanınan imkanlar dahilinde aralıksız devam edecektir. İlimizde fazla yaygın olmayan patates yetiştiriciliği için kolaylık sağlamak amacı ile de ekim ve hasat makinalarını da İl Müdürlüğümüz bünyesinde çiftçilerimize kullandırmak üzere almış bulunmaktayız” dedi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat AKKUŞ ise yaptığı konuşmada; “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün tarım ve hayvancılık alanında yapmakta olduğu bu tür projeleri her zaman destekleyeceğiz” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce dağıtımı yapılan patates tohumları Mart ayının ikinci haftası ekimleri yapılacak, haziran ayının son haftası hasadı yapılarak erkencilik sağlanacak. Patates yetiştiriciliğinde erkenci ve orta erkenci çeşitlerden Alegri Belmondo ve Madeleine çeşitlerinin ekimi yapılmaktadır.

Projenin toplam maliyeti tohum ve alet ekipman dahil 60.500 TL. Olarak gerçekleşti.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık