12/02/2020

ESKİ VE AĞIR SİYASETÇİ AYDIN TURAN’DAN

“IĞDIR KAMUOYUNA.!!

“Naçizane teklif halkım adına halkın projesi :

(İstanbul Mv. Danışmanı Sn. Cem Ayrım Beye gönderilmiştir.)

“IĞDIR MUKTEDİR YENİ İL BAŞKANINA YARDIMCI OLALIM SLOGANINA, BÖLGE SORUNLARINDA VE SİYASİ TECRÜBEMLE Sn. ŞAMİL AYRIM BEY’İN PARLEMENTODA OLMASINI IĞDIR İÇİN BİR ŞANS OLDUĞUNU BİLEREK, UZUN ZAMANDIR ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞIM BİR PROJEMİ HALKIMIZ ADINA SUNUYORUM.!

“TARIM VE HAYVANCILIK İÇİN İDEAL BİR İLİN, FİZİKİ YAPISI BOZULAN ARAZİSİNDEN VE İŞSİZİNDEN KİMSENİN HABERİ OLMAMIŞTIR.

( İKİNCİ DOSYA; Başta Iğdır Valilik makamı bilgisine sunularak. hazırladığım taslak üzerinde, İlçe ve Belde eski Belediye başkanları ve Bld. Fen Memurları, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin görüş ve fikirleriyle, birlikte çalışılıp oluşturulacak heyet beraberliğinde Ak Parti İl Başkanıyla,TBMM’nde İstanbul Mv. Sayın Şamil Ayrım Bey öncülüğünde Tarım Bakanlığı ve ilgili Bakanlıklara sunacağımız proje üzerinde çalışalım, ürün ekim ayına ye proje üzerinde tecrübelerinden ve birikimlerinden faydalanılması adına Eski Bld. Başkanları.

Proje üzerinde tecrübelerinden ve birikimlerinden faydalanılması adına Eski Bld başkanları.

İl Bşk Ali Kemal Ayaz.. Ferdi Turan,Yasar Tabaru , Mrk. İlçe Bşk. Güven Demirel

İl Tarım Müdürü Özkan Yolcu.

Aralık Eski Bld Bşkn. Bayram Teksay.

Aralık İkinci Bşk. Oruç Akpulat.

Karakoyun Bld. Bşk. Ziyat Ali Deliktaş, Kurban Kaya.

Melekli Bld Bşk.Ali Varol.!

Halfeli Bld.Bşk. Reşat Başkara.

1/Tükenen hayvancılıkta, Ağrıdağı yaylası bölgenin hayvancılığına yeterinden fazla yetecek kadar yeşili ayrıca suyu da yeterinden fazla lakin suyun kullanıma geçmesi için etüt çalışmaları eski bld bşk döneminde yapılmış hayata geçirilememiş bildiğim kadarıyla..

2/ Can çekişen Iğdır Tarımı evveliyatta pamuğuyla Elazığ, Malatya, Adana, iplik fabrikalarında işlenirken yerelde ve genelde ekonomiye ve işsizliğe büyük ölçüde katkı sunar bölge ekonomisini canlandırırdı girdi maliyetlerinin yükselmesinden o verimden eser kalmadı.

3/ Iğdır Şeker pancarıyla,Kars,Erzurum,Ağrı şeker fabrikalarını çalıştırır,bazen bunlar yetersiz kalırdı Erzincan’a kadar giden Şeker pancarı girdilerin yüksekliğinden ve satış fiyat düşüklüğünden ayrıca uygulanan kotanın da etkisiyle takriben 15 yıldır ekilmiyor.

4/ Iğdır Buğdayı ve samanıyla komşu illeri beslerken hatta komşu ülkeler ihracatı olurken şimdi ekicinin kendi yıllık tüketimine cevap vermiyor samanı dahi satın alıyor .

5/ Iğdır kaysısı 1600 Km mesafe aşarak İstanbul sebze halında pazarlanırken şimdilerde Erzurum’dan öteye götürülemiyor, yüksek Akaryakıt maliyetli nakliyeyi karşılamıyor.

5/ Toprağın temel ihtiyacı sulama maliyeti ve su yetersizliğinden girdi maliyetini düşürmek adına tahliye kanalına akıtılan tuzlu ve şor suya ihtiyaç duyulmakta. Toprağın doğası gereği her yıl değişik ürünle kullanması gerekken girdi yüksekliğinden heryıl aynı ürünle işlenilmesi toprağın fiziki yapısının bozulduğu görünmekte ayrıca imkansızlıktan nadasa terk edilen de fazla.

Iğdır halkı önceleri tarlada çalıştırmaya yöreden ve başka illerden mevsimlik işçi kabul ederken, şimdilerde maliyetlere yenik düşen çiftçi uzun zamandır mecburen bir kısım arazisini düşük fiyatla dışarıdan gelen şirketlere yıllık kiraya vererek kendisi de kiracı önünde kendi arazisinde amele çalışmakta.

6/ Iğdır. Uluslararası eşya taşımacılığında ülke genelinde büyük paya sahipken, krizler nedeniyle sayısı 5000 civarı olan tır araç sayısı 500 lere inmiş bu durumdan sadece şoför camiasında 4500 kayıtlı şoför etkilenmiş ve işsiz bunlar ancak tarımla kendi işinde çalışabilmesi için tarım girdisine en yüksek maliyet getiren akaryakıt desteğinin ülke ekonomisine zarar değil kâr getirecek hususunda projemizi hazırlamaktayız..

“” 54 Refahyol hükümeti bakanlar kurulunun sınır ticaretinde gidilen değişiklikte çıkarılan kararnamenin bazında farklı bir yolla yukarıda belirtilen tespitlerin canlanması için gereğinin yapılmasını ilgili makamlara önereceğiz.!.

Aydın Turan

MHP İlçe ve 1999 Adayı.

DYP ve ANAP Eski İl Başkanı.

2002 2008 Iğdır İnsan Hakları Komisyon üyesi.

2005-RO-RO Deniz ve Kara Taşımacılığı Denetleme Kurulu Başkan.Yrd.

Sayın Iğdır eski valisi Halil Ulusoy başkanlığında,Iğdır Üniversitesi kuruluş aşamasında mütevelli heyet 4 yer almak.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir