01/04/2020

ABD ve Irak’lı askeri kaynaklara göre, ABD, İran destekli milis saldırılarına karşı önlem amacıyla Erbil ve Irak’taki Eyn Esed Askeri Üssüne Patriot hava savunma sistemi konuşlandırdı.

AFP’de yer alan habere göre, ABD ve Irak’lı yetkililer,  Ocak ayında Irak’a Patriot hava savunma sistemi yerleştirme konusunda görüşmelere başladı.

Ajansa konuşan ABD’li bir yetkili, Patriotların geçen hafta Irak’ın Anbar vilayetindeki Eyn Esed Askeri Üssüne yerleştirildiğini, başkent Erbil’deki ABD üssüne de gönderildiği bilgisini paylaştı.

ABD’li yetkili ayrıca Kuveyt’te bekletilen iki Patriot bataryasının daha Irak’a gönderilmesinin planlandığını söyledi.

Gelişmiş bir radar sistemine sahip olan Patriotlar, karşıdan gelen herhangi bir füzeye karşı aniden aktif hale gelen bir sisteme sahip.

AFP’ye göre, Irak’lı yetkililerin ilk başata komşusu İran’a tehdit oluşturacağı ve gerilimi daha da artıracağından korktuğu için Patriotların konuşlandırılmasına karşı koydu.

Ancak daha sonra ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie ile Şubat ayında bir araya gelen üst düzey Iraklı yetkililer, Washington’un Irak’taki birliklerini azaltması halinde Bağdat’ın bu plana razı olacağını belirtti.

ABD liderliğindeki IŞİD’e karşı uluslararası koalisyon son haftalarda Irak’taki asker sayısını önemli ölçüde düşürdü.

Yine ABD Irak’taki bazı üslerini Irak ordusuna devretmeye başladı. Bu kapsamda önce Kaim sonra Musul’daki Geyara ve önceki gün de Kerkük’teki K1 askeri üsslerini Irak ordusuna devretti.

AFP’ye konuşan koalisyon yetkilileri, nihai amaçlarının IŞİD kalıntılarına karşı mücadele Irak kuvvetlerine yardımı sürdürmek, ancak “daha az üsten ve daha az askeri personelle” desteklemek olduğunu belirtti.

Koalisyon güçleri, koronavirüs salgınının yayılma riskini en aza indirmek için Mart ayından bu yana Irak ordusuna verilen tüm eğitimleri durdurmuş ve yüzlerce eğitmenini geri çekmişti.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir