Iğdır Valiliği Basın Duyurusu

19.02.2020

İlimiz Bayraktutan Köyünde 13.01.2020 tarihinde ve Yüzbaşılar Köyünde 15.01.2020 tarihinde çıkan ŞAP hastalığı nedeniyle Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi kapsamında 3 KM yarıçaplı KORUMA ve 7 KM yarıçaplı gözetim bölgesi olacak şekilde toplam 10 KM yarıçaplı 30 gün süre ile karantina işlem uygulanmıştır.

 İl Merkezimizdeki ŞAP hastalığı ile alakalı karantina sürecinin bitmesine yakın Karakoyunlu ilçesinde çıkan ŞAP hastalığı nedeniyle, 06.02.2020 tarihinde KARAKOYUNLU ilçesi tarafından alınan Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyon Kararı doğrultusunda İlimiz Merkez- Yenimahalle, 14 Kasım ve Kışla Mahalleleri ile Necefali, Çakırtaş, Yüzbaşılar, Evci, Tacirli, Özdemir, Akyumak ve Melekli Kasabaları ile Iğdır Canlı Hayvan Pazarı’nda kapsayacak şekilde karantina işlemi Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi ka

psamında uygulanmıştır.

Bu kapsamda Gözetim bölgesinde 8200 adet Büyükbaş hayvan şap aşısı ile aşılanmış ve hastalık tarafımızca baskılanmıştır. 2020 yılı ilkbahar şap aşılaması programı 10.02.2020 tarihi itibari ile başlamıştır. Mesai mefhumu gözetmeksizin Hayvan Sağlığı personellerince aşılama çalışması devam etmektedir.

Hayvan Pazarının süresiz kapatılması söz konusu değildir. Son hasta hayvanın iyileşmesi veya ölmesinden itibaren 30 gün sonra karantina işlemi sonlandırılacaktır.

            Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir