Av. Av.Yusuf Aslan: CumhurbaşkanınınFotoğrafının Asılması Yasal Zorunluluk Değil

09/06/2024

Deva Partisi Iğdır İl Başkanı Av. Yusuf Aslan Tatvan belediye başkanının, Erdoğan’ın fotoğrafını makam odasından kaldırması ile ilgili sosyal medya hesabından hukuki bir açıklamada bulundu.

Tarafsızlığını kaybetmiş partili cumhurbaşkanının fotoğrafının makam odalarına asılması, yasal zorunluluk değil diyen Av. Aslan şunlara dikkat çekti.

“Tatvan belediye başkanı, Sayın Erdoğan’ın fotoğrafını makam odasından kaldırdığı için hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma başlatılmış.

Belediye başkanının yaptığı, doğru mu yanlış mı, bunu kamu vicdanı karar verecek. Eylemin, hakaret suçunu oluşturup oluşturmadığına da yargı karar verecek…

Tarafsızlığını kaybetmiş partili cumhurbaşkanının fotoğrafının makam odalarına asılması, yasal zorunluluk değil…

Bu konuda dikkatimi çeken husus, askeri karakolların koridor girişlerine de Erdoğan’ın kocaman çerçeveli fotoğraflarının asılmış olması. Yanılmıyorsam, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında başladı bu uygulama. “Anayasaya göre Cumhurbaşkanı, başkomutan olduğu için bu normaldir.” diye düşünülebilir. Ancak önceki cumhurbaşkanları da başkomutan idi ama onların fotoğrafları bu şekilde asılmıyordu…

Dikkatsizlikten mi kaynaklı bilmiyorum ama bazı yerlerde Erdoğan’ın fotoğrafları, Mustafa Kemal’in fotoğraflarından ebat olarak daha büyük ve çerçevesi daha süslü/yaldızlı…

Bu durum, kaçınılmaz olarak zihinlerde Mustafa Kemal ve Erdoğan kıyaslamasını tetikliyor.

Peki, Erdoğan, Mustafa Kemal’le kıyaslanabilir mi? Asla! Bu, asla kıyas kabul etmez. Bir tepeciği, koca bir dağla kıyaslamak olmaz. Erhacı Köyü’nün üst kısmındaki Geresor Tepesi’ni, Iğdır Ovası’nı baştanbaşa tüm görkemiyle kuşatan Ağrı Dağı ile kıyaslamak Ağrı Dağı’na haksızlık olur!

Din derslerini bile kurul kararıyla geçen Erdoğan, daha ilkokulda matematik öğretmeninin dikkatini çeken, savaş ortamında bile kitap okuyan Mustafa Kemal ile nasıl kıyaslansın!

Erdoğan, Montesquieu’yu, Rousseau’yu, Voltaire’i bilir mi mesela? Zannetmiyorum. Ama Mustafa Kemal, kendi yüzyılının fikir dünyasını şekillendiren bu şahsiyetlerin kitaplarını Fransızca metinden satır altlarını kırmızı kalemle çizerek okumuştur.

Burada amacım, Sayın Erdoğan’ı küçümsemek değil sadece bir hakikati vurgulamaktır. O hakikat da şudur: Erdoğan, Mustafa Kemal’in karşısında küçüktür! Ve bu hakikati, ebatı büyük ve süslü fotoğraf çerçeveleri ile değiştirmek mümkün değildir!”

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir