YARDIMI YAPAN DA, YARDIMI ALAN DA ONURLU OLMALI

3 hafta önce
71 kez görüntülendi

YARDIMI YAPAN DA, YARDIMI ALAN DA ONURLU OLMALI

17/04/2021

YARDIMI YAPAN DA, YARDIMI ALAN DA ONURLU OLMALI

“Bir akşam restaurantda otururken, adamın birinin telefonda konuşmasına şahit oldum. Aniden ayağa kalktı ve sevinç nidalarıyla bağırmaya başladı. Hemen yanında duran garson irkildi. Fakat adam irkilen garsona dönerek; “Garson bey, herkese, benden pilav ve kebap dağıt. 18 yıl sonra baba oldum!

Bunun üzerine garson, restaurantda bulunan herkese pilav ve kebap dağıttı!

Birkaç gün sonra, pilav ve kebap ikram eden adamı marketteki kasada, yanında 7-8 yaşında bir çocukla gördüm. Çocuk kendisine ”baba” diye hitap etmişti.

Merak bu ya, adamın yanına gittim ve o gece restaurantda neden onca para harcayıp, herkese kebap ve pilav ikram ettiğini sordum.
Adam anlatmak istemedi. Ama ben ısrar edince, çekinerek anlatmaya başladı;

  • Yan masada bir çift oturuyordu. Menüye baktıktan sonra kadın, kebap ve pilav yemek istediğini kocasına söyledi. Kocası ona üzgün baktı ve parası sadece çorbaya yetebileceğini söyledi. O anda gök kubbe başıma çöktü sanki. Bu yüzden de sahte telefon konuşması yaptım.

Bu samimi itiraf üzerine adama sordum; peki neden herkese ısmarladın ki? Sadece o çifte ısmarlayabilirdiniz.
Adam ciddileşti!
Ve bu bu çifte açıkça yardım etseydim, yoksul olmalarından dolayı utanacaktı. Bu yüzden, restaurantda bulunan herkese ikram ettim ki niyetim açığa çıkmasın. İnsan yardım etmek istediği zaman bile, bunu onurlu bir şekilde yapmalıdır.”

Bazen, hatta çoğunlukla insanlar, yanlış insan yada yanlış bir düşüncenin safında yer aldığı için kayıpları olur! Ne var ki, yine aynı kişi, bu davranış yada tutumunun yanlış olduğunu kabullenmediği gibi, yanlışın safında yer almış olmayı da, kendi doğruları olarak kabul eder.

Türkler, “Human” bir toplumdur.

Türkler, “Irkçılığa” karşıdır.

Türkler, “Dini” en doğru yaşayan toplumdur.

Türkler, dünyanın en “vatansever” topluluğudur.

Ne var ki, bütün bu söylemler, sadece ve sadece söylemde kalıyor. İcraat’a gelince, şişirilmiş koca bir balon!

“Hümanist” olduğunu söyleyenlerin, en çok insanlığa düşmanlık yaptığını görüyoruz!

“Irkçılığa karşıyım” diyenlerin, en çok ırkçılık yaptığını görürüz!

“Dini” en doğru yaşadığını söyleyenin, en iyi hırsız, arsız, ahlaksız olduğunu görürüz!

“Vatanseverim” diyenlerin, en çok vatan haini olduğunu görürüz!

Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) Peygamberimizin; “Sağ Elin Verdiğini Sol El Bilmemeli” sözünü İslam aleminde bilmeyen yoktur. Ne var ki, öyle bir toplum haline gelmişiz ki, nerdeyse insanlık düşmanı sadistleri, İrkçıyı, Hırsızı, arsızı, ahlaksızı ve vatan hainlerini alkışlar hale geldik.

20 kg. Patates x 1₺=20₺ 10 kg. Soğan x 1,5₺=15₺ 20+15=35₺’lik bir sadakaya tevekkül ederken, bu sadakayı verenler, yukarıdakı öyküyü bir tarafa bırakın, inandığı dinin Peygamberi
Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) “Sağ Elin Verdiğini Sol El Bilmemeli” sözünü bile kaale almayarak, boy boy resimler çektirmeyi kendilerine maharet ve hizmet sayıyor.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık