VETERİNERLER ODASINDAN İSTİKLAL MARŞIMIZ AÇIIKLAMASI

1 yıl önce
193 kez görüntülendi

VETERİNERLER ODASINDAN İSTİKLAL MARŞIMIZ AÇIIKLAMASI

12/03/2021

1 Mart 1921 yılında Birinci TBMM’inde okunarak 12 Mart 1921’de Milli Marşımız olarak resmen kabul edilmiş olan İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılını bugün kutluyoruz.

Yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde Milletimizin
kırılan cesaretini tekrar kazandırma amacıyla istiklal Marşını yazmış olan Mehmet Akif , Türk Milletinin bağımsızlığa, yurduna, bayrağına bağlılığını eşine az rastlanır bir biçimde mısralara dökmüş, tarih boyunca esaret altına alınamayan yüce Türk milletinin asla esareti kabul etmeyeceği gerçeğini tüm Dünyaya haykırmıştır.

Memleketin içinde bulunduğu çetin şartlar karşısında tüm gücünü harcamaktan çekinmeyen Mehmet Âkif, tıpkı ölesiye savunduğu vatanı gibi pek çok sıkıntılar yaşamış ve kimi zaman yalnız kalmıştır. Ancak bu aziz millet, onun kıymetini elbette bilmiş ve İstiklâl Marşı şairini
gönül tahtına oturtmuştur. Bu manada Sayın Cumhurbaşkanının imzasıyla Resmi Gazete’de yer alan 2021/6 sayılı genelge ile İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılı olan 2021 yılının jMehmet Akif Ersoy’u Anma ve İstiklal Marşı yılı ilan edilmesi takdire şayan bir karar olmuştur.

“Korkma” diye başlayan ve bir çok badire atlatmış bir milletin duygu ve düşüncelerini en güzel şekilde ifade eden dünyanın en güzel milli marşının kabulünün 100. yılı kutlu olsun. Vatan Şairi veteriner hekim meslek büyüğümüz M. Akif ERSOY’u ve istiklal mücadelesinin tüm kahramanlarını bir kez daha rahmet, minnet, saygıyla anıyoruz.

“Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.”

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık