VETERİNERLER ODASINDAN AÇIKLAMA : YUMURTA ANNE SÜTÜNDEN SONRA EN DEĞERLİ PROTEİNDİR

2 yıl önce
426 kez görüntülendi

VETERİNERLER ODASINDAN AÇIKLAMA : YUMURTA ANNE SÜTÜNDEN SONRA EN DEĞERLİ PROTEİNDİR

09/10/2020

Kars, Ardahan, Iğdır Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ercan ÖDÜL  Dünya Yumurta Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Başkan Ödül “Yumurta anne sütünden sonra en değerli protein kaynağıdır.” dedi.

“Her yıl Ekim Ayının 2. Cuma günü olarak belirlenen “Dünya Yumurta Günü” yumurtanın insan beslenmesindeki öneminin altını çizildiği, tüketimi yeterli seviyeye yükseltebilme hedefinin ortaya konulduğu ülkemizde 2008 yılından beri çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. 

 Anne sütünden sonra en değerli protein kaynağı olan yumurta, adeta mucizevi bir besin kaynağı olup, tüm zamanlarda sürdürülebilir sağlıklı beslenmeye bağlı sağlıklı bir yaşam için son derece önemlidir.

Yumurta, mineral ve antioksidanları, iz elementlerin yanı sıra A,B, E, D vitaminlerini içeren 14 adet esansiyel besin maddesini ihtiva eder. Covid-19 hastalığına karşı korunmada D vitamininin önemi tekrar ortaya çıktığından yumurta tüketimi daha da değerli hale gelmiştir.

Vücudumuzun temel taşı olarak nitelendirilen proteinin kaynağı olan yumurta, aynı zamanda ucuz ve kolay ulaşılabilir olmasıyla dünya çapında yetersiz beslenmenin önlenmesinde önemli bir rol bulunmakta, artan nüfusun beslenmesine büyük katkı sunmaktadır.

Ülkemizde, dünya ile rekabet edilebilen yumurta sektörü üretimde Dünya çapında dokuzuncu, ihracatta üçüncü sırada yer almaktadır.

Ülkemizde Yumurta sektörü, yaklaşık 150 bin kişiye doğrudan ve dolaylı olarak istihdam sağlayan bir sektör olarak ülke istihdamına da katkı sağlayan önemli sektörlerdendir.

Yumurta, en ucuz ve en yüksek kalitede hayvansal proteini içerir. Kaliteli beslenmede hayvansal kökenli gıdalara yeterli erişimden geçmektedir.

Bu gün vesilesiyle yumurta üzerinde oluşturulan eksik yada hatalı bilgilerin önüne geçerek, yumurta tüketimini toplumumuzda arttırmak birey olarak hepimizin görevidir. Ülkemiz insanının beslenmesinde ve istihdam yaratılmasında önemli rol üstlenen yumurta sektörünün zaman zaman yaşanan dış etkenlere karşı daha dirençli hale getirilmesi için gerekli önlemler alınarak sürdürülebilirliği sağlanmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık