VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI SAYIN SARIENGİN’İN BASIN TOPLANTISINDAN NOTLAR

2 yıl önce
528 kez görüntülendi

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI SAYIN SARIENGİN’İN BASIN TOPLANTISINDAN NOTLAR

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI SAYIN SARIENGİN’İN BASIN TOPLANTISINDAN NOTLAR

         Sayın Vali/Belediye Başkan Vekili olarak Cuma günü Mado’da basına kahvaltı verdi.

         Kahvaltının ana konusu belediye çalışmaları ve ÇÖP üzerine idi.

         Birçok gazeteci yoktu. Çağrılmamışlar mıydı, yoksa onlar mı gelmemişti. Bilemem.

         Vali Bey pek dakik olarak kahvaltıyı teşrif etti. Bu çok güzel bir  tutum. Kendine ve karşıdakine değer veren titiz, disiplinli, görev sorumluluğunu müdrik yöneticilerin yaklaşımıdır. Biz öyle valiler gördük ki yarım saat bir saat bile geç gelenleri oluyordu. Sanki düğüne gidiyor da, sona kalıyor ki oradakiler onu görsün filan.

         Konu ile ilgili belediye birim müdürleri de yanında idi. Bu da pek doğal ve güzel yaklaşım. Anladığım kadarıyla Vali ekip çalışmasına önem veriyor. Sorumluluğu da başarıyı da arkadaşlarıyla paylaşıyor.

         İkramlardan birkaç lokma aldıktan sonra, Vali Bey slayt eşliğinde konuya girdi. Konteynırlar marifetiyle toplanan çöp uygulamasını eleştirdi. Çok araç, çok personel istemesi bir yana, görüntüsü, kokusu, kirliliği çağdaş bir kente yakışmıyor. Biz pilot bölge seçtik (slaytta gösterilerek).Burada ekibimizle, halkın illaki desteğini de alarak şu uygulamayı hayata geçirmek istiyoruz. Herkes evin atıklarını, çöplerini poşetlere koyacak. Ağzını sıkıca bağlayacak. Belli yerlerde toplanacak çöpleri ekipler toplayacak. Bu çok daha ucuz, kolay ve hızlı bir yöntemdir dedi. Ancak bunun başarıya ulaşması için kapıcıların ve insanlarımızın buna özen göstermesi gerekir. Bu şekilde başarılı olur ve şehrimizi daha düzgün ve temiz bir hale getiririz. Ceza son başvuracağımız yöntem olacak ama gerekirse o yolu da deneyeceğiz. Önce ikna, eğitim.

         Vali Bey’in tok ve konuya hakim bir ses tonu ile bunları anlatması, kendisini ilgi odağı kılarak dinletmesi, emredicilikten ziyade gereğinin yapılmasını isteyen, vatandaşa saygılı ama kamu sağlığını öne çıkaran bir idareci yaklaşımı.

         Yönetimde en önemli şey, verilen emrin, işin takip edilmesidir ki buna da hassaten değindi. Vatandaş ve personel takip edildiğini bilecek. Emri takip, yönetmenin vazgeçilmez şartlarından.

         Vali Bey ne sözü uzattı ne konuyu dağıttı. Özetle diyeceğini, bizler aracılığı ile kamuya mesajını iletti. Sonra sözü basın mensuplarına bıraktı.

         Herkese adı ile hitap etti. Bir kere bile zor gördüğü bizlerin adlarını aklında tutması ve öyle hitap etmesi hem iletişim tekniği açısından güzel hem de Vali Bey’in hafızasının çok güçlü olduğunu göstermesi adına dikkatimi çekti.

Birkaç görüş belirtilmesinden sonra ben söz aldım. Önce kendimi takdim ettim. Benden başka kimse bunu yapmıyor ama, ben ne de olsa protokol adabını iyi bilirim.

1996 yılından beri gazetecilik yaparım. Özellikle belediye sorunlarını irdelerim. Bunları bir kitapta topladım. 25 yıl evvelki AH KALDIRIMLAR yazımın yalnızca tarihini değiştirsek yeterlidir. Yani Batı Cephesinde Değişen bir Şey Yok-Erich Maria Remarque dedim. Gülüştük.

Yöneticilerimiz çoğu kez uzağı göremiyorlar.1985 yılında Iğdır’a kanalizasyon yapıldığında, dönemin Başkanı Ağırkaya’ya hatların başında söyledim. Ya yarım metre çapında büzlerden kanalizasyon mu olur dedim.

-Hocam sen de her şeye itiraz ediyorsun. Bunlar 25 bin nüfuslu bir şehre göre yapılıyor(O tarihte Iğdır 9 bin civarında bir ilçe idi.) Alın işte şehrin nüfusu 100 bin. Yabancı filmlerde görürüz. Kanalizasyonların içinde insanlar yürüyebilir kayıkla dolaşır arızaları filan tespit ederler.

20-30 Dairelik devasa bir bina yapılıyor. Burada oturacak insanların hepsinin bir iki arabası olacak. Park yeri yok. Yeşil alan var mı yok. Ama planı çizen mühendis, mimar, kontrolör ve ruhsatı onaylayan belediye var.

Adam süper lüks evde oturuyor. Markalı giyiniyor. Android cep bilgiyar kullanıyor.5 çeker Jeep’e biniyor ama kafa ortaçağda.

Vali Bey de dediklerimi ben konuşurken başı gözü ile onayladı. Konuşmamı teşekkür ile sonlandırıp bu tür toplantıların devamının olmasını diledim.

Vali Bey’de ayrı ayrı sorunlar, ayrı başlıklar altında toparlanarak bu çalışmalardan bizlere bilgi verileceğini söyledi.

Toplantıdan memnun ve mutlu ayrıldım. Zira özünde Valiliğin dışındaki işlerle de uğraşmak zorunda kalan, Valinin sorunlarımızı ciddiye alması, bunları çözmek için var gücüyle çalışması, plan proje üretmesi Iğdır’ımız adına sevindirici bir gelişme.

The following two tabs change content below.
Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık