06/04/2020

 VALİ BEY’DEN FELSEFİ TESPİTLER

          Bursa dönüşü, çevreye uyum ve ısınma sağladıktan sonra Vali Bey ile görüşme talebinde bulundum. Büyük bir incelik göstererek bana döndüler. Yüz yüze değil, telefonla tabi.

          Doğal olarak kendilerine Korona Virüsü üzerine kimi gözlem ve duyumlarımı aktardım. Valilik ve diğer kurumların olağanüstü çaba sarf ederek yaptıkları özverili çalışmalardan, bir vatandaş ve gazeteci olarak duyduğum memnuniyet ve minneti belirttim.

          Özellikle de bilgi kirliliğinin kimi insanlarda, kuşkulara yol açtığını bir örnekle arz ettim.

          Okuma yazması olan, aklı başında birisi yakalamış beni. Cep telefonunda ki bir görüntüyü göstererek:

          -Hocam bak, Iğdır’da onlarca mezar, kepçe ile kazılmış. Yetkililer ölümleri saklıyorlar… gibisinden abuk sabuk laflar etti.

          -Bu resmin Iğdır olduğunu nereden çıkarıyorsun. Burası Iğdır mezarlığı değil. Dahası hangi tarihte ve nerede çekilmiş olduğu da belli değil. Sizin amacınız devletin yaptığı güzel başarılı, titiz çalışmaları gölgelemekten başka bir şey değil… diyerek adama kızdım ve şüphe ile bizi dinleyenleri ikna ettim.

          Zaten bırakın beş on ölüm olayını iki tane olsa bile hemen yayılır. Belediye cenaze arabası, mezarlık kazıcısı, bekçisi, din adamı, ölünün yakınları, konu komşu filan derken, yüzlerce insan haberdar olur. Bunu saklamak, gizlemek imkansızdır. Hem yetkililer niye saklasınlar ki. Ama çok şükür, ölüm olayı yoksa zorla ölüm yaratacak değiller ya.

Vali Bey devlet adamı ciddiyet ve sorumluluğu ile konu üzerine değişik, Türk-İslam kültürünü temel alan bakış açısını dillendiriyor.

          -Bakınız Hocam diyor. Avrupa’da 65 yaş üzerindeki insanları adeta ölüme terk ediyor ve onları bir fazlalık olarak görüyorlar. Bu nedenle de yeterli önlemler almıyorlar. Oysa bizler için büyüklerimiz bizim geçmişimizdir. Tarihimiz, bilgi ve deneyim çınarlarımızdır. Gençler ise geleceğimizdir. Bu ikisine de aynı önem ve değeri veririz. Yaşlılar aksakallımız, bilgemizdirler. Gençler ise enerjimiz, umudumuzdur. “Gençler bilseydi, yaşlılar yapabilseydi” özdeyişi bizim çalışmalarımızın temel dayanağıdır.

          Avrupalı, bırakın yaşlısına önem vermeyi kendi, öz çocuğu 18 yaşını doldurduğunda evinden adeta kovar. Artık sana bakmakla yükümlü değilim der. Bu anlayış bize ne kadar ters ve yabancı. Bu nedenle bizler millet olarak çok daha güçlüyüz. Bu anlayışımız, bu birlikteliğimiz, bu tür afetleri kolayca atlatmamıza vesile olacaktır. Gün, birlik, dayanışma günüdür. Yaşlısı genci, şu partilisi, bu yörelisi yoktur. Bu ülkenin biricik vatandaşlarıdır. Ortak bilinç ve ruh ile BİZ BİZE YETERİZ diyerek kenetlenmişiz.Bu bakış en etkili serumdan, aşıdan daha iyileştirici direnç sağlayıcı bir  güçtür.

          Gazeteci olarak sizlerden beklentimiz, insanlarımızın paniğe kapılmadan, telaşa düşmeden ama asla rehavete kapılmadan, ilgililerin, yetkililerin uyarılarını dikkate almaları, evden çıkmamaları, çıkmak zorunda kaldıklarında da azami dikkatli olmalarıdır.

          Iğdır diğer illere göre en büyük risk altında olan bir şehirdi. İran ve Nahcivan ile sınır olmamız tehlikeyi büyük ölçüde artırıyordu. Turistler, şoförler, kaçak giriş yapmaya çalışan mülteciler virüsü taşımaya müsait potansiyel elemanlardı.

          Ama çok şükür ki ve Iğdır’ın şansına Vali Sayın Enver ÜNLÜ ve kurduğu ekip, O’nun dinamik, öngörülü çalışması, aldığı hızlı ve kesin tedbirler ile Iğdır coğrafyasından kaynaklanan olumsuzluğu adeta sıfırladı ve vaka sayısı çok düşük oldu. Can kaybı ise hiç olmadı.

          Bütün bunları, daha açık bir deyişle, sağlığımızı, canımızı borçlu olduğumuz yönetim kadrosuna teşekkürlerimizi arz etmek kadar, onlara yardımcı olmak, alınan önlemlere, getirilen kısıtlamalara harfiyen uymak asgari vatandaşlık ve insanlık görevimizdir.

          Hepinize koronasız günler dileğiyle.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir