VALİ/BELEDİYE BAŞKAN V. H. ENGİN SARIİBRAHİM’İN “14 KASIM IĞDIR’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100. YIL DÖNÜMÜ” KUTLAMA MESAJI

2 yıl önce
219 kez görüntülendi

VALİ/BELEDİYE BAŞKAN V. H. ENGİN SARIİBRAHİM’İN “14 KASIM IĞDIR’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100. YIL DÖNÜMÜ” KUTLAMA MESAJI

16/11/2020

Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de 100. yıl önce serhat şehrimiz Iğdırımızda yaşanmıştır. Rus ve Ermeni işgali ile zor zamanlar geçiren Iğdırlı hemşehrilerim, her nefis gibi nefsini ve izzetini müdafaa etmiştir. 

Milletimizi esaret altında tutmak isteyenlere karşı gösterilen kahramanca mücadele, 14 Kasım 1920’de Ağrı Dağı’nın yamacında, Aras Nehri’nin kıyısında bir güneş gibi doğmuştur. Şehrimizin kahramanlık destanının yazıldığı, gurur tarihinin altının çizildiği bu mücadeleyle bağımsızlık ruhumuz dosta düşmana duyurulmuştur.

100 yıl önce kurtarılan sadece, cennet vatanımızın müstesna köşelerinden biri olan Iğdır olmamıştır. Vatan toprağı ile birlikte; Iğdırlının geçmişi, geleceği, kültürü; kısacası öz milli benliği de kurtarılmıştır. Iğdırlılar 14 Kasım 1920’de, milli benliğinden asla vazgeçmeyeceklerini tüm dünyaya göstermiştir.

Yüzyıllardır, birliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza ve bayrağımıza kast eden hiçbir saldırı başarılı olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Karanlık emeller peşinde koşanlar, her zaman olduğu gibi tek yürek olarak Iğdır’ı ve Iğdırlıları karşılarında bulacaklardır. 

Bu duygu ve düşüncelerle, Milli Mücadelenin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Doğu Cephesi Komutanı Kâzım Karabekir’i, kurtuluş mücadelesinin ilk şehitlerinden Mehmet Çavuş’u ve vatanımız uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Ülkemizin Türk Dünyasına açılan kapısı Iğdırımızın 100. Zafer Yılı’nı en kalbi duygularımla kutluyor, Ay Yıldızlı Al Bayrağın gölgesinde birlik ve beraberlik içerisinde nice 100 yıllar diliyorum.
Zafer Günü’müz kutlu olsun.

                   H. Engin SARIİBRAHİM
                                 Vali
                        Belediye Başkan V.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık