12/05/2020

50 yıldan fazladır, Iğdır için adeta kangrene dönüşen ÜNLENDİ BARAJI için Devlet su işleri genel müdürlüğü, resmi sitesinde 03.04.2014 TARİHİNDE

“Yarım Asırlık Rüya Gerçekleşiyor…”  Başlığı altında bir yazı yayınladı. Yazıyı harfi harfine yayınlıyoruz.

“Yarım Asırlık Rüya Gerçekleşiyor…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde inşa edilmesi planlanan ve Tuzluca’lıların yıllardır beklediği Iğdır Tuzluca Projesi Ünlendi Barajı’nın yapım ihalesi DSİ Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

İhaleye 27 firma teklif sunmuş olup ihale değerlendirme süreci devam etmektedir. İşin süresi 1440 takvim günüdür. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilecek olan baraj, temelden 67,5 m, talvegten 63 m yüksekliğindedir.

Ünlendi Barajı, Iğdır ili Tuzluca ilçesi Ünlendi Köyünde Acıçay Deresi üzerinde inşa edilecektir. Baraj aks yeri Tuzluca ilçesinin 21 km güneybatısındadır.

Ünlendi Barajı ile regüle edilen sulardan yararlanılarak öncelikle Tuzluca ilçesi ve bu ilçeye bağlı 19 köye ait 98 620 dekar tarım arazisi sulanacaktır. Ayrıca Iğdır Ovasındaki mevcut işletmedeki 20 850 dekar tarım arazisine takviye sulama suyunu sağlayacaktır.

Ayrıca Iğdır ili, Tuzluca, Karakoyunlu ve Aralık ilçeleri ile Hoşhaber, Halfeli, Melekli ve Taşburun beldelerinin ve köylerinin 2045 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı karşılanacaktır.

Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 13 Temmuz 2012 tarihinde Iğdır Havalimanının hizmete alınmasında halka yapmış olduğu konuşmada Ünlendi Barajı Proje Yapım işinin ihalesinin 30 Temmuz 2012 tarihinde yapılacağını ve 2013 yılında da baraj inşaatının ihalesinin yapılacağının sözünü vermesi üzerine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatı ile projeleri hızlı bir şekilde tamamlanarak ihale edilen Ünlendi Barajı, 4 yıl içerisinde tamamlanarak hizmete alınacak. Barajın hizmete alınmasıyla bölgede yıllık 48 milyon 160 bin TL gelir artışı sağlanacak.”

Yazının sonunda “4 YIL SONRA BİTER ibaresi dikkatinizi çekti mi?”

Geçen koskoca 4 yıl ama ortada içilmelik SU YOK!

Bu arada o süre zarfında baraj görevlisi kaç bekçi emekli oldu diye merakta etmedim değil.

BAKIN 2018’DE NELER SÖYLENMİŞTİ VE BARAJ NE AŞAMADA İDİ.

Ardından, Tarih: 08.11.2018 ve ünlendi barajı aradan geçen 4 yıl sonra TEKRAR ÜN-LEN-Dİ.

Iğdır’ın kent merkezi başta olmak üzere, 3 ilçe, 3 belde ve 70 köyün içme suyunu karşılayacak olan Ünlendi Barajı’nda sona gelindi. Diye gazetelerde sürmanşetler geçmeye başlamıştı ve naçizane bendeniz de o güne bizzat şahit olmuş ve ilimize su gelecek sevinciyle toplantıya iştirak etmiştim.

Vali Enver Ünlü’nün başkanlığında yapılan toplantıda DSİ 24’üncü Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Mehtun Çağlar, proje hakkında sunum yaptı. Yapılan toplantının ardından Vali Enver Ünlü, beraberinde İl Genel Meclis Başkanı Kurban Oluz, meclis üyeleri DSİ 24’ncü Bölge Müdür Yardımcılar ve kurum amirleriyle Ünlendi Barajı’na giderek yüklenici firma yetkilerinden bilgi aldı.

O gün yapılan toplantıda Iğdır Valisi Enver ÜNLÜ:

“Bu proje bitiğinde Iğdır’ın yüz yıllık içme ve sulama suyu sorunu çözülecek”dedi.

Iğdır’ın su sorununa çözüm bulmak için 252 milyon TL’ye mal olan Ünlendi Barajı’nın içme suyu projesi FAALİYETE GEÇEBİLSE kentin yaklaşık 10 bin hektarlık tarım arazisinin sulama sorunu da projenin bitiminde hayat bulacak.

Yüzde 95’i bitirilen ve test çalışmaları yapılan içme suyu projesiyle Iğdır kent merkezi başta olmak üzere, Aralık, Tuzluca ve Karakoyunlu ilçeleriyle 3 belde ve 70 köy 2019 Şubat ayın ilk haftası içme suyuna kavuşacak. Diye gazetecilere bilgiler verildi.

Proje hakkında bilgi veren Vali Enver Ünlü, yaptığı açıklamada:  Ünlendi Barajı’nın yüzde 25’lik olan içme suyu projesinin tamamlandığını, 45 günlük bir test çalışmasının ardından, il merkezi başta olmak üzere ilçelerin, belde ve köylerin şebeke suyunun ocak ayı sonunda verileceğini söyledi. Ünledi Barajı’nın bitiminde Iğdır’ın su sorunu çözüleceğini anlatan Vali Ünlü konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “Bu proje bitiğinde Iğdır’ın yüz yıllık içme ve sulama suyu sorunu çözülecek. Bu barajın kabaca depolayacağı suyun yüzde 25’i içme suyu, yüzde 75’i de sulama suyunda kullanılacak. Mevcutta burada akan su 3 ay kullanılıyordu, bu baraj sayesinde ancak üç ay kullanılan su 8 ay depolanacak. Bir tabir vardır, ‘Su akıyor Türk bakıyor’  artık DSİ’nin bu çalışmalarıyla, bu devasal barajlarla depolayacağımız bu suyla, hem vatandaşlarımız sağlıklı bir içme suyuna kavuşacak, hem de bölgedeki tarım arazilerimizi sulamış olacağız.”

Yapılan konuşmasının ardından Vali Ünlü ve beraberindeki heyet sırasıyla Ünlendi Barajı şantiyesinde, içe suyu arıtma tesisinde ve içme suyu ishale hattı üzerindeki çalışmaları yerinde incelemişlerdi.

Peki burada dikkatinizi çeken bir tarih oldu mu?

Ben sizleri yormayayım, 2019 ŞUBAT AYININ İLK HAFTASI. Ortada yine BARAJ, MARAJ YOK!

2014’ten 2019’un şubat ayının ilk haftasına kadar

Bu baraj kaç defa ihale edildi?

Kaç yüklenici firma yüzde 5’lik,yüzde 10’luk dilimler iş yapıp ortadan kayboldular?

Ünlendi barajı gerçek manada ne aşamada?

ONU DA MERAK EDİYORUZ…

ÜNLENDİ BARAJI TEKRAR ÜNLENDİ.

Şimdi tarih 12.05.2020 ve bunca yıldır ortada olan bir hiç ile ünlendi barajı tekrar ünlendi.

Ak parti Iğdır il başkanı Ali Kemal AYAZ sosyal medya hesabından:

“Iğdır’ımıza Müjde!

Bir hayal daha gerçek oldu. Yıllardır yaşanan Sulama ve İçme suyu sorunu çözüme kavuştu! Ünlendi Barajımız için gereken tüm prosedür tamamlandı, ihalesi ve yer teslimi yapıldı.

Iğdır’ımızın geleceği adına, Ünlendi Barajı Projesinde olduğu gibi her projenin birebir takipçisi olacağız. Memleketimize hizmet için bakanlıklarımızla ve tüm kurumlarla koordinasyonumuz sürüyor, gerekli tüm adımları atıyoruz. #ığdır daha güzel bir geleceği hak ediyor, memleketimize hizmet getirmeye devam edeceğiz…

Sulama Faydası;
Tuzluca ilçesi ve bağlı 19 köye ait Yaklaşık olarak 100.000 dekar tarım arazisi modern basınçlı borulu sistemle sulanacaktır.

İçme suyu faydası;
Iğdır İl merkezi başta olmak üzere 3 ilçe (Tuzluca-Karakoyunlu-Aralık), 3 belde (Halfeli-Hoşhaber-Melekli) ve bağlı 70 adet köy Ünledi Barajı sayesinde memba kalitesindeki içme suyuna kavuşmuş olacaktır.”
diye bir yazı yayınladı.

GEÇMİŞ TECRÜBELERİM İNANMA. BU ÜNLENDİ BARAJI BİR TEK İHALELERLE ÜNLENDİ DİYOR AMA BAŞKANA DA ŞANS TANIYALIM, İNŞALLAH DEDİĞİ OLUR!

50 Yılı aşkın süredir kangren oldu dedik ya!

Yapanın, vesile olanın, taş üstüne taş koyanın elini de öperiz ayağını da!

E tabi biz bunları ilimizin yararı için deleli tespitli kaleme alırken “Bak Vali beyi yazmış hemen iletelim”, “Aaa il başkanımıza yazmış hemen arayalım” gibi tavırlarla krala soytarılıkları adet olmuş, Liyakat olmayınca riyakârlıkla ekran kaydı yetiştirme yarışında olanları da bilmiyor değiliz. Yorulmanıza gerek yok. Hem biz yazımızı silmiyoruz hem de Vali beyden tutun İl başkanına kadar hepsi sizi tanıyor çünkü önceki dönemlerin kral soytarıları idiniz!!!

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir