7/06/2020

ULVİYE GACAL: Valilik Özel Kalem Müdiresi

            Makamında ziyaret ettiğimde bir bürokrat kadar, asil, yol yordam bilir bir hanımefendi ile karşılaşmak beni şaşırtmadı.

            Trakyalı daha doğrusu Bulgar göçmeni olduğunu söylediğinde, Iğdır’da da bir çok Bulgar göçmeni bulunduğunu anlattım ve sohbet ağırlıklı olarak bu minval üzere devam etti.Esasen açık ten,yeşil-çakır arası gözler, kadim ve katışıksız Türk boy ve soyundan olduğunu adeta haykırıyor

Ulviye: Yüce büyük eşsiz anlamlarına gelir. Büyük olan, gökyüzü olması nedeniyle de sema ile de ilişkilendirilir.

Bizim buralarda kullanılmayan ve fakat yine Bulgar göçmenlerinin kız çocuklarına koydukları bir isim. Bir iki öğrencim vardı. Oradan biliyorum.

Gacal ise bir boy adı. Tamamen Trakya Edirne taraflarında yerleşmiş bir boy. Ama 1800 lerden sonra Bulgaristan Arnavutluk, Yunanistan, Romanya yani Balkanlardan göç ettirilen Türk boyu. Bunlar doğal olarak gelip Trakya’ya yerleşmişler. Kafkas muhacirlerinin Iğdır Kars yöresine yerleşmeleri gibi. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna hizmet için gelmiş birisi.

Bulgar göçmenleri Iğdır’a birçok konuda örnek olmuşlardır. Çalışkanlıkları, dürüstlükleri, vatana, millete, bayrağa saygı ve düşkünlükleri başlıca hasletleridir. Pek itibarlı bir soyun evladı kısaca.

            Bu arada ben farkında olmaksızın Ulviye Hanım’ın personel ve vatandaşa yaklaşımını da gözlemleme fırsatı buldum. Son derece nazik, kibar ve fakat otoriter bir yapısı olduğunu, maiyetine de mevzuata da, teamüllere de hakim olduğunu hemen hissettim.

            İlimizin böylesi iş bilen yöneticilere şiddetle ihtiyacı var. Ve hele Ulviye Hanımın Valilik Özel Kalem Müdiresi olması O’nun sorumluluk ve görevlerinin önem ve değerini artırıyor. Ve fakat O bunların üstesinden gelip Vali Bey’in başarısına büyük katkılar sağladığına ve çıtayı yükselttiğine eminim.

            Gecikmeli de olsa kendilerine “Hoşgeldiniz” diyor ve başarılar diliyorum.

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir