01/12/2019

TÜRK VE TÜRKİYE HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

11/12/2017

Her şey bizim için olacak değil ya! Türkiye hakkında bizim bildiğimiz fakat yabancılara tuhaf gelen gerçekleri paylaştık.

1. Noel Baba Türkiye’de yaşamıştır ancak Türkler Noel’i kutlamaz.

2. Kişi başına en çok cami düşen ülke Türkiye’dir.

3. Türkler her öğünde ekmek yer.

4. Amerikalılar’ın aksine çoğu Türk (evet çoğu demek zorundayız) makarnayla ekmek yemez.

5. Türkler telefonu ‘Efendim?’ diyerek açar. Bu ifade yabancılara özellikle tuhaf gelmektedir çünkü kelime kökeni ‘efendi’ bir tür hiyerarşi belirtir.

6. Türklerin yüzde 99’u Müslüman’dır ancak çok zengin bir Hristiyan mirasları vardır.

7. Çoğu Türk günde 10 ya da belki daha fazla bardak çay içer.

8. Türkiye’de salon diye bir kavram vardır ve bu salonda evin en güzel eşyaları olur. Yalnızca misafirler geldiğinde bu odaya girilir.

9. Türkiye’de görücü usulü evlilik oldukça sık rastlanan bir şeydir.

10. Türkiye’nin yüzde üçü Avrupa’dadır. Geri kalan yüzde 97’siyse Asya’nın bir parçasıdır.

11. Türkçe eklemeli bir dildir, yani kelime kökleri pek çok ek alarak alabildiğine uzatılabilir. Örneğin İngilizce’de ‘I will be able to come’ şeklinde söyleyebileceğiniz ifade Türkçe’de ekler sayesinde yalnızca tek bir cümlede ‘Gelebileceğim’ şeklinde söylenir. Türkçe’deki en uzun kelimenin ‘Çekoslavakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?’ olduğu söylenir. Bu kelimeyi İngilizce’de söylemek şu kadar uzundur: ‘You are said to be one of those that we couldn’t manage to convert to a Czechoslovak.’

12. Türkçe’de lion kelimesinin karşılığı aslandır.

13. Jelibon, Türk lokumundan yola çıkılarak yapılmış bir Amerikan şekerlemesidir.

14. Türkiye’nin sınırında sekiz ülke ve üç deniz vardır.

15. Türkler çok misafirperver insanlardır. Size tamamen yabancı birinin gelip konuşmaya başlaması, hatta çaya davet etmesi sıra dışı bir durum değildir.

16. Baklava, şiş kebap, biber dolması, kabak, yaprak sarması, pirinç pilavı, zeytin, pek çok taze meyve ve sebze… Türklerin muhteşem bir mutfağı vardır.

17. Türkiye’de yaklaşık 80 milyon insan vardır. Bu California (Amerika) nüfusunun tam iki katıdır.

18. Bob Dylan Türk kökenlidir ve kendi programını götüren Dr. Mehmet Öz (kendisi ünlü kadın programı sunucusu Oprah Winfrey’nin programında sıklıkla çıkmaktadır) Türk’tür.

19. Maraş dondurmasını hayatınızda hiç yemediyseniz muazzam kelimesinin anlamını tam olarak biliyorsunuz denilemez. Nasıl ya da nedendir bilinmez fakat (elbet formülü vardır) bu dondurma çok kalın olur ve kesmek için bıçağa bile ihtiyaç duyulabilir. Bu muhteşem dondurma için muazzam kelimesi bile az kalıyor olabilir.

20. Türkiye’de muhteşem Roma kalıntıları bulunmaktadır.

21. Nuh’un gemisinin Ağrı Dağı’nda olduğuna inanılmaktadır.

22. Tüm dünyada yapılmış ilk kilise (Antakya’daki St.Peter’s Kilisesi) Türkiye’dedir. İncil’de adı geçen yedi kilisenin hepsi de Türkiye’de yer almaktadır.

23. Hollandalılara meşhur lalelerini Türkler vermiştir.

24. Bir daha mochanızı yudumlarken bunu kesinlikle hatırlamalısınız. Avrupa’ya kahveyi tanıtan Türkler’dir.

25. Ve Türklerin belki de en büyük sorunlarından biri. Türkiye’nin isimlendirilmesinden sonra ismini alan Amerikan kuşu ‘turkey’ (hindi) ufak bir kimlik karmaşasına sebep olmaktadır. Türkiye’de çulluk adı verilen, hindiye benzer fakat daha küçük bir kuş bulunmaktadır. Amerika’nın keşfinden çok zaman önce İngiliz tüccarlar çulluğu keşfetmiş ve bu lezzetli kuşu İngiltere’ye ihraç etmeye başlamışlardı. Ülkede kuş gittikçe yaygınlaştı ve Türkiye’den geldiği için ‘Türk kuşu’ ya da kısaca turkey (hindi-Türkiye) denilmeye başlandı. İngilizler Amerika’ya geldiklerinde gerçek hindiyle karşılaştılar ve bunu çullukla karıştırıp ona da turkey adını verdiler. Böylece hindinin adı da turkey olarak kalmış oldu

 

Benzer Haberler

0 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir