İzmir’de Türkiye’nin 100’üncü, Azerbaycan’ın 105’nci yılı kutlandı

9 ay önce
113 kez görüntülendi

İzmir’de Türkiye’nin 100’üncü, Azerbaycan’ın 105’nci yılı kutlandı

İzmir’de Türkiye’nin 100’üncü, Azerbaycan’ın 105’nci yılı kutlandı

25/05/2023

Bornova Atatürk Kültür merkezinde   Azerbaycan Türkleri ve Dost Dernekler Federasyonunun düzenlediği programda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 105’inci yılı kutlandı.

Azerbaycan Türkleri Dost Dernekler Federasyonu ve Genel Başkanı İsa Ambarcı’nın organize ettiği törende  konuşan başkan  İsa Ambarcı, , sofralarının Turan sofrası olduğunu ve bu sofranın çok anlamlı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Azerbaycan ordusuna verdiği destekle Karabağ’da zaferi elde edildiğini anımsatan Ambarcı, “Karabağ katliamı yüreğimize bir yaraydı. Benim her zaman dediğim gibi günümüzün Kerbelası’ydı. Öksüz evlatların olduğu bir ortam bırakılmıştı ama hiçbir Azerbaycan Türkü gidip hiçbir toplumda ağlamadı. Çünkü güçlenerek o toprakların geri alacağımıza inanmıştık. Kimle inanmıştık? Türk’ün dostu olan Türk ile inanmıştık.” dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da Azerbaycan ve Türkiye kardeşliğinin dünyada bir başka örneği olmadığını söyledi.

“Azerbaycan’ın aydınlığı aydınlığımız, sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.” diyen Çankırı, “2003 yılında ülkelerine başbakan olmuş, 20 yıldır her türlü zorluğa meydan okuyarak bugünlere gelmiş, 20 yıldır da beraberce yol yürümüş iki lider, deYstansı Karabağ zaferiyle ülkelerinin kardeşliğini taçlandırmıştır.” diye konuştu.

Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekili Hikmet Mammadov ise milletvekilleri olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlamaya geldiklerini söyledi.

Azerbaycan ve Türkiye Milletvekillerinin, Sivil Toplum Örgüt Başkanlarının, akademisyenlerin katıldığı programı çok kalabalık bir seyirci kitlesi coşku içinde gerçekleşti.

Yapilan etkinlik, saygı duruşu, Türkiye Milli Marşı, Azerbaycan Himnisi ile başlayan tören, milletvekillerinin konuşmaları, manilerle devam etti. Etkinlikte, Sanatçü Roza İbadova Kocaman’ın okumuş olduğu Turkiye ve Azerbaycan şiirleri kalabalık seyirciyi fazlasıyla coşturdu.

Etkinliğe çok sayıda Azerbaycan Türkü ve İzmirli vatandaşlar da katıldı.

 

Loading

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık