1 hafta önce
322 kez görüntülendi

IĞDIR DÜŞÜNCE OTAĞI’NDA ALTUNER’DEN, “GAZALİ’NİN FELSEFE ELEŞTİRİSİ”NE ELEŞTİRİ

18/09/2023

Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi İlyas Altuner, “Gazali’nin Felsefe Eleşetirilerinin Değerlendirilmesi” üzerine yaptığı sohbette, Gazali’yle başalayan din ve felsefe ilişkilerindeki kafa karışıklığına dikkat çekti.
Iğdır Düşünce Otağı haftalık sohbetlerinin konuğu olan İlyas Altuner, İslam düşünce tarihinin en tartışmalı isimlerinden biri olan İmam Gazali’nin, felsefeyle olan zikzaklı ilişkilerini ve bunun dine yansıma biçimlerini anlatı.
Eski Yunan filozoflarının eserlerinin tercüme yoluyla müslümanlar tarafından keşfedilmesinden sonra Gazali dönemine kadar olan süreci anlatan Altuner, İslam tarihinde Sünni-Şii ayrıştırması ve din-felsefe ilişkisinde kafa karıştıran tavırlarıyla Gazali, İslam tarihinde bir kırılma dönemine vesile olmuştur dedi.

Daha sonraki dönemlerde felsefenin medreselerden kovulmasıyla İslam dünyasında serbest düşüncenin yerini nakilciliğin aldığını ve bu yüzden ilimde Batı dünyasından geride kaldığımız görüşü, serbest kürsü bölümünde ağırlık kazandı.

Birçok katılımcı tarafından, özellikle din ve felsefe ilişkisini, Iğdır Düşünce Otağı tekrar gündemine alarak bu doğrultuda sohbetler tertiplemelidir, görüşü dile getirildi.

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık