”Toyları makinaya hapsettik toylar ağladı”

3 ay önce
90 kez görüntülendi

”Toyları makinaya hapsettik toylar ağladı”

”Toyları makinaya hapsettik toylar ağladı

27/10/2022

Sanatçı Erol, Yöremizin Sosyal Kültürel Ve Tarihsel Zenginliğini Anlattı…

Iğdır üniversitesi Kafkas üniversitesi ve Bitlis üniversitesinin ortak düzenlediği Kültür ve Sanat sempozyumunda Iğdır ve yöresinin sosyal kültürel ve tarihsel zenginliği ile ilgili bildiriler sunuldu.

3 üniversiteden akademisyenlerin katıldığı sempozyuma aydın, yazar ve sanatçılarda katıldı.

Hüsnü Özyeğin İlkokulu müdür yardımcısı ve ilimiz Kültür ve Turizm Bakanlığı saz sanatçısı Savaş Yener Erol da kendisine yapılan davet ile sempozyuma katılarak “Geçmişten günümüze Iğdır’da müzik kültürü ve düğünler” adlı bildirisini sempozyuma sundu.

Savaş Yener Erol,1960 ‘tan günümüze sosyal ve kültürel değişimin müzik ve düğünlerimizde yarattığı kültürel erozyona dikkat çekti.

Savaş Yener Erol , “Özellikle 2000 ‘li yıllardan sonra hayatın her alanını esir alan dijitalleşme kültürel hayatımıza sirayet etmiştir. Garmonumuz nağaramız org denilen makinaya hapsolmuştur. Gelin düğün salonuna gelin karşılaması ile vağzalı ile değil, vals ile giriş yapmaya başladı. Üstelik bu durum, modernleşmenin çağdaş olmanın bir gereğiymiş gibi sunuldu. Toplum bu duruma sessiz kaldı. Sonunda toylar makinaya hapsoldu, toylar ağladı.”dedi.

Savaş Yener Erol’un ”Toyları makinaya hapsettik toylar ağladı” sözü, sempozyuma katılanlar tarafından alkışlandı.

Haber: Fırat Akkuş

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık