TEPEDEKİLER VE AŞAĞIDAKİLER

1 hafta önce
63 kez görüntülendi

TEPEDEKİLER VE AŞAĞIDAKİLER

TEPEDEKİLER VE AŞAĞIDAKİLER

18/11/2022

Karl Marx’ın bir sözü var:”Devletin tepesinde keman çalınırken aşağıdakiler dans eder.”  Günümüz siyasi ortama denk düşüyor,bu söz.

Dikkat ediniz,iktidar ve muhalefet ve de onların yandaşları yazılı ve görsel kanallar neyi gündeme getiriyorlarsa, geniş halk yığınları da onu konuşuyor; ekranlardaki sahibinin sesi tartışmaları izlemek başlıca meşgale oluyor.

Örneklemeler açıklayıcı olacaktır.

Tepedekiler enflasyondan, hayat pahalılığından,gelir dağılımının eşitsizliğinden Allah’ın her günü söz ediyorlar, ama bunun temel sebebinin kapitalist sisteme tam bağlı olduğumuzu; patronlar sisteminden çıkmak gerektiğini söylemiyorlar.  Aşağıdakiler de zinhar küresel ölçekteki emperyalist sömürüyü dile getirmiyorlar.

Tepedekiler elbirliğiyle laiklikten geriye ne kaldıysa kazımaya çalışırken,aşağıdakiler mütevekkil çağdışı gidişata boyun eğiyorlar; Atatürk’ün “Laiklik adam olmak demektir” sözünü akıllarına getirmiyorlar.

Tepedekiler her konumda işverenleri/patronları kollayan yasalar çıkarıyorlar, aşağıdakiler kendi çıkarları için bir araya gelip, bu taraflı tutuma “dur” demiyorlar.

Çarpıcı bir örnek de Rusya-Ukrayna çatışması karşısında alınan tutumdur. Tepedekiler-özellikle muhalefet-Rusya’yı işgalci ilan etti.  Aşağıdakiler-özellikle muhalefet yanlıları-Ukrayna’daki yönetimin ABD ve Batılı devletlerce öne sürülerek 2014’e darbeyle iş başına geldiğini;açıkça Nazi yanlısı olduklarını ilan eden bu güruhun NATO’nun Rusya’yı kuşatma planında maşa olarak kullanıldığını görmezden gelerek tepedekileri onayladılar.

Şimdilik davul tepedekilerin elindedir; hangi hava çalınırsa aşağıdakiler ona göre oynamaktadırlar. Durumun farkında olan yığınlar vardır ve gelecekte bu oyun tarzı değişmeye başlayacaktır.

The following two tabs change content below.

Gündüz MURGUL

Latest posts by Gündüz MURGUL (see all)

Reklam

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık